Prezydent chce nowych zasad odrolnienia ziemi

Bez zgody ministra będzie można zamienić działkę rolną na budowlaną tylko, gdy leży blisko drogi publicznej.

Aktualizacja: 09.10.2014 10:16 Publikacja: 09.10.2014 10:13

Prezydent chce nowych zasad odrolnienia ziemi

Foto: www.sxc.hu

Bronisław Komorowski, prezydent RP, ma własną propozycję ?ułatwień w odralnianiu gruntów najlepszych klas na terenach wiejskich. Nieprzypadkowo. W piątek Sejm będzie głosował jego weto do nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych likwidującej właśnie bariery przy odrolnianiu.

Cztery warunki

Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP, tłumaczy, że projekt pozwoli budować na gruntach klasy I–III tam, gdzie nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, ale pod określonymi warunkami.

Działka nie będzie mogła przekraczać 3 tys. m kw., powinna być położona blisko skupisk ludzkich, na terenie zwartej zabudowy. Ponadto musi leżeć bezpośrednio przy drodze publicznej. Powinna być ona ogólnie dostępna i zaliczać się do dróg: krajowych, wojewódzkich, powiatowych lub gminnych. Inwestor będzie musiał spełnić te cztery warunki łącznie.

– Dzięki temu uniknie się niebezpieczeństwa budowy w szczerym polu – mówi minister Dziekoński. – W ten sposób zostaną też wyeliminowane sytuacje, gdy inwestor wybuduje się przy drodze wewnętrznej.

Prezydent chce także, by te zasady obowiązywały nie tylko w wypadku inwestycji prywatnych, ale i publicznych, np. budowy sieci dostarczających media, dróg szkół, przedszkoli etc.

Jeśli weto nie zostanie odrzucone przez Sejm, to prezydent przedstawi swoją propozycję.

Co zawetował

Zawetowana przez prezydenta nowela ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych umożliwia odrolnienie kawałków gruntów rolnych klasy I–III (maksymalnie pół hektara) na terenach bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bez zgody ministra rolnictwa. Obecnie jest ona wymagana, a jej uzyskanie wiąże się z koniecznością uchwalenia miejscowego planu, co jest poważną barierą inwestycyjną. Gminy nie chcą ich uchwalać, bo procedury są długie i kosztowne.

– Nie jesteśmy za tym, by odrolnianie było możliwe tylko przez zmianę planu – tłumaczy Dziekoński. – Gdyby jednak zawetowana nowela weszła w życie, zniknęłyby wszelkie bariery. To też nie jest dobre – podkreśla.

Bogdan Dąbrowski, radca prawny w Urzędzie Miasta w Poznaniu, chwali prezydencką propozycję. – Projekt jest rozsądny, ponieważ tworzy równowagę między ochroną gruntów rolnych a koniecznością zapewnienia możliwości inwestycji – uważa.

Pozytywnie o projekcie wypowiada się także Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Na obowiązujące przepisy skarżą się nie tylko prywatni inwestorzy, ale także same gminy. Te mają obecnie kłopoty z budową szkół i przedszkoli – tłumaczy.

Skutki obecnych przepisów najbardziej odczuwają samorządy z województwa lubelskiego, gdzie jest dużo gruntów dobrych klas.

Poznański obawia się tylko jednego. – Projekt stawia zbyt duże wymagania co do dróg. By droga była gminna, gmina musi wykupić pod nią grunt i podjąć uchwałę o nadaniu jej statusu – wyjaśnia.

Bronisław Komorowski, prezydent RP, ma własną propozycję ?ułatwień w odralnianiu gruntów najlepszych klas na terenach wiejskich. Nieprzypadkowo. W piątek Sejm będzie głosował jego weto do nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych likwidującej właśnie bariery przy odrolnianiu.

Cztery warunki

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo