Prawo wodne do zmiany: Większy nadzór ministra nad wodami

Gminy przejmą zarząd nad melioracją i urządzeniami wodnymi od spółek wodnych.

Publikacja: 22.10.2014 08:30

To jedna z propozycji założeń do nowej ustawy – Prawo wodne, które wczoraj przyjęła Rada Ministrów.

Zgodnie z założeniami mniej urzędów zajmie się gospodarką wodną. Zamiast ośmiu urzędów żeglugi śródlądowej i siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej powstanie sześć urzędów gospodarki wodnej oraz zarząd dorzecza Wisły i zarząd dorzecza Odry.

Zdaniem Ministerstwa Środowiska, które przygotowało założenia, zmniejszenie liczby urzędów umożliwi bardziej efektywne gospodarowanie wodą oraz jej optymalne wykorzystywanie w rolnictwie, energetyce i przemyśle.

Zarządy dorzecza Wisły oraz Odry będą odpowiedzialne za inwestycje i utrzymanie infrastruktury wodnej. A pieniądze na te działania mają pochodzić z części wpływów z opłat i kar środowiskowych, będących przychodami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przyjęte założenia nie spełniają postulatów przedsiębiorców zajmujących się hodowlą ryb. W brzmieniu przyjętym przez Radę Ministrów przewidują wprowadzenie opłat środowiskowych za pobór wód powierzchniowych na potrzeby hodowli ryb.

Ministerstwo Środowiska zakładało, że wycofa się z tej propozycji. A powodem miało być to, że Niemcy wygrały przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę o to, że nie wprowadziły takich opłat u siebie. TSUE uzna, że unijne regulacje nie nakładają na państwa członkowskie takiego obowiązku.

Opłaty za korzystanie ze środowiska muszą co do zasady wnosić przedsiębiorcy, których działalność negatywnie wpływa na przyrodę. Woda pobrana z rzek czy jezior do stawów  po jakimś czasie jednak do nich wraca.

– W dalszym ciągu czekamy na analizę, która odpowie nam, czy i w Polsce możemy odstąpić od wprowadzania opłat środowiskowych za pobór wód na potrzeby hodowli ryb – mówi Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska. Zapewnia, że rezygnacja z nałożenia na hodowców dodatkowych opłat może nastąpić w trakcie dalszych prac nad projektem ustawy.

etap legislacyjny: trafi do dalszych prac w RCL

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo