Reklama
Rozwiń

Jak opodatkować dochód z najmu: Wydatki na lokal mogą być kosztem

Osoba, która rozlicza zyski z najmu według stawek 18 i 32 proc., może odliczyć odsetki od kredytu, amortyzację, wydatki na remont, media i koszty dojazdu.

Publikacja: 14.11.2014 08:19

Organy podatkowe zgadzają się, że odsetki od kredytu można odliczyć od przychodu z najmu, podobnie jak te związane z wyposażeniem mieszkania oraz remontem. Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-608b/14/MW) dotycząca kobiety, która zaciągnęła kredyt na zakup lokalu w innym mieście. Od października do czerwca chce wynajmować go studentom na podstawie umowy najmu, a od lipca do września turystom na doby, bez umowy.

Fiskus uznał, że odsetki od kredytu, które kobieta będzie spłacać od momentu wynajęcia mieszkania, należy zaliczyć do kosztów bezpośrednio. Te zapłacone wcześniej, przed udostępnieniem mieszkania lokatorom, zwiększają wartość początkową lokalu i mogą być odliczone poprzez odpisy amortyzacyjne. Wartość początkową zwiększają też koszty ubezpieczenia na życie (warunek uruchomienia kredytu) oraz ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych.

Podobnie jeśli właściciel przeprowadzi remont przed oddaniem mieszkania na wynajem, poniesione wydatki będą zwiększały wartość początkową lokalu i mogą być kosztem poprzez odpisy amortyzacyjne.

Z kolei wydatki na remont w trakcie trwania umowy najmu mogą stanowić koszt w momencie ich poniesienia, jeśli nie przekroczą 3500 zł i nie spowodują wzrostu wartości użytkowej.

Co ważne, o tym, które stałe opłaty mieszkaniowe można odliczyć od przychodu, decyduje treść umowy najmu. Wynajmujący tylko wtedy odliczy wydatki na media, gdy sam je reguluje.

Jeśli zgodnie z umową za energię elektryczną, gaz, wodę, wywóz nieczystości, telewizję kablową i internet płaci lokator, to opłaty te nie mogą być odliczone przez właściciela. Ta sama zasada obowiązuje, gdy zgodnie z umową lokator wnosi opłaty do spółdzielni mieszkaniowej za pośrednictwem właściciela.

Do kosztów podatkowych zalicza się też wydatki ponoszone między zakończeniem jednej umowy najmu a podpisaniem drugiej, pod warunkiem, że właściciel stara się znaleźć kolejnego najemcę.

Osoba, która wynajmuje mieszkanie w innym mieście, może też odliczyć wydatki na dojazd do niego. Chodzi o przejazdy w celu przekazania i odbioru kluczy turystom, prezentacji mieszkania, załatwienia spraw administracyjnych lub napraw.

Prawo w Polsce
Są kolejne wyniki ponownego przeliczenia głosów. Zyskuje Karol Nawrocki
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Nie będzie umowy o pracę dla adwokatów. Ostra dyskusja na Krajowym Zjeździe
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Nieruchomości
Licytacja zadłużonej nieruchomości w internecie będzie normą. Jest projekt