Organy podatkowe zgadzają się, że odsetki od kredytu można odliczyć od przychodu z najmu, podobnie jak te związane z wyposażeniem mieszkania oraz remontem. Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-608b/14/MW) dotycząca kobiety, która zaciągnęła kredyt na zakup lokalu w innym mieście. Od października do czerwca chce wynajmować go studentom na podstawie umowy najmu, a od lipca do września turystom na doby, bez umowy.
Fiskus uznał, że odsetki od kredytu, które kobieta będzie spłacać od momentu wynajęcia mieszkania, należy zaliczyć do kosztów bezpośrednio. Te zapłacone wcześniej, przed udostępnieniem mieszkania lokatorom, zwiększają wartość początkową lokalu i mogą być odliczone poprzez odpisy amortyzacyjne. Wartość początkową zwiększają też koszty ubezpieczenia na życie (warunek uruchomienia kredytu) oraz ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych.
Podobnie jeśli właściciel przeprowadzi remont przed oddaniem mieszkania na wynajem, poniesione wydatki będą zwiększały wartość początkową lokalu i mogą być kosztem poprzez odpisy amortyzacyjne.
Z kolei wydatki na remont w trakcie trwania umowy najmu mogą stanowić koszt w momencie ich poniesienia, jeśli nie przekroczą 3500 zł i nie spowodują wzrostu wartości użytkowej.
Co ważne, o tym, które stałe opłaty mieszkaniowe można odliczyć od przychodu, decyduje treść umowy najmu. Wynajmujący tylko wtedy odliczy wydatki na media, gdy sam je reguluje.