- Miniony rok był bardzo intensywnym czasem zarówno dla najemców, jak i deweloperów powierzchni magazynowo - przemysłowych. Pomimo braku spektakularnych wejść nowych graczy do Polski i umów najmu takich jak Amazona w 2013 r., rynek magazynowy już drugi rok z rzędu cieszył się wielkim zainteresowaniem najemców - mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w firmie doradczej JLL.
W 2014 r. deweloperzy podpisali umowy najmu na łącznie 2,06 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego i o 6 proc. wyższym niż bardzo dobry rezultat w 2013 r.
- Co istotne, popyt netto wyniósł aż 1,4 mln mkw., czyli 7,5 proc. więcej w porównaniu do 2013 r. O tak dobrym rezultacie zadecydowała kombinacja takich czynników jak dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych czy firm produkcyjnych - podkreśla Tomasz Olszewski.
Największe transakcje
Z badań firmy JLL wynika, że w 2014 r. dominowały wśród zawieranych umów najmu okolice Warszawy. Największe nowe kontrakty na rynku magazynów podpisały takie firmy jak: tys. mkw. w Point Park Mszczonów) czy GE (45 tys. mkw. w projekcie typu BTS, realizowanym przez Panattoni w Bielsku-Białej). Największe odnowione umowy zawarł Carrefour (46 tys. mkw. w Distribution Park Będzin) oraz P&G (38 tys. mkw. w Prologis Park Sochaczew).