Chodzi o nowelizację prawa geodezyjnego i kartograficznego. Jej celem jest wyeliminowanie wątpliwości . Coraz więcej geodetów występuje do starostów o nienaliczanie opłat za uwierzytelnianie map, a ci, którzy już zapłacili, domagają się zwrotu pieniędzy.
To efekt wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawie tych opłat. Chodzi o orzeczenie WSA w Kielcach z 4 marca 2015 r. (sygn. II SAB/Ke 8/15) i wcześniejsze z 18 grudnia 2014 r. WSA w Lublinie (sygn. III SAB/Lu74/14). Wynika z nich, że z chwilą przyjęcia sporządzonych operatów technicznych do zasobów geodezyjnych powiatu służby geodezyjne i kartograficzne mają obowiązek umieścić odpowiednie klauzule urzędowe bez pobierania opłat.
Tymczasem starostowie domagają się opłat. Winne są niejasne przepisy. W połowie lipca 2014 r. weszła w życie nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego, wymuszona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował dotychczasowe zasady naliczania opłat. W wyniku nowelizacji ustawy z 2014 r. dotychczasowe opłaty zryczałtowane zostały zastąpione nowym systemem opłat. Ich wysokość zależy teraz od liczby i rodzaju materiałów udostępnianych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Nowela usuwa niejasności w prawie geodezyjnym i kartograficznym i przesądzić, że za uwierzytelnienie dokumentacji geodezyjnej geodeci powinni wnosić opłatę.