Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniła praktycznie wszystkie poprawki zgłoszone przez Związek Powiatów Polskich do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (druk nr 3193).
– Zgłoszone przez ZPP poprawki mają podnieść standard wniosku o uregulowanie stanu prawnego wspólnoty gruntowej, tak aby ułatwić starostom prowadzenie postępowania administracyjnego w tym zakresie – mówi Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura ZPP. – Zrezygnowano także z konieczności poszukiwania następców prawnych osób uprawnionych do korzystania ze wspólnoty gruntowej w latach 60. ubiegłego wieku. Projekt wprowadza wreszcie rozwiązania ułatwiające doręczanie pism administracyjnych w postępowaniach administracyjnych dotyczących wspólnot gruntowych – tłumaczy Grzegorz Kubalski.
Ważną kwestią jest również to, że projekt umożliwia zakładanie ksiąg wieczystych dla nieruchomości stanowiących wspólnotę gruntową. Obecnie wspólnoty gruntowe są jedynymi nieruchomościami, dla których ksiąg wieczystych się nie prowadzi.
– Gdy w 1963 r. uchwalano ustawę o wspólnotach gruntowych, nie widziano potrzeby zakładania dla nich ksiąg wieczystych, a to dlatego że miało to być narzędzie sprzyjające kolektywizacji rolnictwa – wyjaśnia Grzegorz Kubalski. – Teraz nie ma żadnych podstaw, aby tę odmienność utrzymywać – wskazuje.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspólnotach gruntowych trafił pod obrady Sejmu 23 lutego 2015 r. Jego podstawowym celem jest uporządkowanie stanu prawnego wszystkich nieruchomości stanowiących wspólnoty gruntowe, co do których nie została wydana decyzja ustalająca, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową. Projekt rozszerza także możliwość dysponowania nieruchomościami przez członków działających w obrocie prawnym wspólnot poprzez umożliwienie przekształcenia wspólnoty gruntowej we współwłasność w rozumieniu ustawy – Kodeks cywilny.