Państwo F., właściciele lokali, w których prowadzą klinikę stomatologiczną, zaskarżyli do sądu uchwałę wspólnoty w sprawie ustalenia opłat na pokrycie kosztów zarządu częścią wspólną. Wspólnota postanowiła, że będą płacić miesięczną zaliczkę 10 zł/mkw., podczas gdy pozostali właściciele lokali 4,20 zł/mkw. Domagali się też uchylenia uchwały zobowiązującej ich do odnowienia klatki schodowej i naprawy drzwi.
Wspólnota mieszkaniowa zróżnicowanie zaliczki uzasadniła tym, że gabinety dentystyczne generują dodatkowe koszty związane ze sprzątaniem, zwiększonym zużyciem ciepła i energii elektrycznej.
Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił powództwo. Ustalił, że klinika czynna jest w dni robocze przez 12 godzin, w sobotę przez sześć godzin. Na klatce są zniszczone drzwi wejściowe oraz poobijane ściany. Z ewidencji osób wchodzących do budynku, które zarząd wspólnoty uzyskał od agencji ochroniarskiej, wynika, że aż 80 proc. osób wchodzących to klienci kliniki.
Sąd stwierdził, że już sam sposób korzystania z lokali użytkowych w świetle logiki i doświadczenia życiowego wskazuje, że lokale te zwiększają koszty utrzymania nieruchomości wspólnej.
Także druga uchwała nie narusza prawa, zasad współżycia społecznego ani zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. W sytuacji, gdy doszło do uszkodzeń w częściach wspólnych, będących skutkiem remontów przeprowadzonych w związku z adaptacją lokali na klinikę, to powodowie jako inwestorzy ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą. W tej sytuacji zaskarżona uchwała stanowi jedynie potwierdzenie zobowiązania do naprawienia szkód.