Jak podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl, rynek nieruchomości to jeden z najbardziej konserwatywnych segmentów gospodarki, w którym zmiany następują dość wolno. – Dotyczy to także inwestycji – mówi. – Jedyny nowy trend, jaki się dało zauważyć w ostatnich kwartałach, to rosnąca popularność mieszkań na wynajem. Szacuje się, że od 30 do nawet 40 proc. transakcji na rynku nowych lokali to zakupy inwestycyjno-gotówkowe.
Co do portfela
Jarosłąw Jędrzyński przypomina, że zaczęło się od niskich stóp procentowych i przenoszenia środków na rynek mieszkaniowy. – Rynek oczekuje, że popyt na lokale do wynajęcia będzie coraz większy. Dlatego też można się spodziewać, że inwestorzy indywidualni jeszcze przez dłuższy czas będą dywersyfikować portfele inwestycyjne, powiększając w nich udział nieruchomości – prognozuje analityk RynkuPierwotnego.pl.
– Dziś znacznie mniej się mówi o inwestycjach ziemskich, które jeszcze dwa–trzy lata temu były reklamowane jako inwestycyjny hit. Dodatkowo takie inwestycje poważnie skomplikuje nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku – przypomina.
Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl, zwraca uwagę, że większość inwestorów, oceniając ryzyko inwestycyjne, na pierwszym miejscu stawia nieruchomości, złoto i lokaty bankowe. – Te ostatnie, choć są najbezpieczniejsze, generują najniższe zyski, dlatego inwestorzy wybierają nieruchomości – komentuje Maciej Górka. Zastrzega, że nie ma jednak złotej zasady, która powiedziałaby, w jakie nieruchomości najlepiej inwestować. – Wszystko zależy od kategorii nieruchomości i budżetu, jakim dysponuje inwestor. – Kluczem do sukcesu, jakkolwiek banalnie to brzmi, jest wiedza.
Przykładem efektywnego wykorzystania koniunktury jest inwestowanie w mieszkania na wynajem w dużych aglomeracjach, gdzie popyt rośnie – mówi analityk. Maciej Górka zwraca też uwagę na inwestowanie w nieruchomości w popularnych miejscowościach za granicą. – Trend wychwyciły zagraniczne firmy, które pojawiły się na polskim rynku z odpowiednią ofertą. W wymienionej grupie nieruchomości średnia rentowność waha się od 4 do nawet 10 proc. w skali roku – podaje.