Coraz więcej osób chce zarabiać na najmie

Ziemia nie jest już hitem na rynku nieruchomości. Inwestorzy wolą mieszkania na wynajem, lokale użytkowe i zagraniczne domy.

Aktualizacja: 11.10.2015 15:05 Publikacja: 11.10.2015 09:53

Coraz więcej osób chce zarabiać na najmie

Foto: Fotorzepa/ Jakub Ostałowski

Jak podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl, rynek nieruchomości to jeden z najbardziej konserwatywnych segmentów gospodarki, w którym zmiany następują dość wolno. – Dotyczy to także inwestycji – mówi. – Jedyny nowy trend, jaki się dało zauważyć w ostatnich kwartałach, to rosnąca popularność mieszkań na wynajem. Szacuje się, że od 30 do nawet 40 proc. transakcji na rynku nowych lokali to zakupy inwestycyjno-gotówkowe.

Co do portfela

Jarosłąw Jędrzyński przypomina, że zaczęło się od niskich stóp procentowych i przenoszenia środków na rynek mieszkaniowy. – Rynek oczekuje, że popyt na lokale do wynajęcia będzie coraz większy. Dlatego też można się spodziewać, że inwestorzy indywidualni jeszcze przez dłuższy czas będą dywersyfikować portfele inwestycyjne, powiększając w nich udział nieruchomości – prognozuje analityk RynkuPierwotnego.pl.

– Dziś znacznie mniej się mówi o inwestycjach ziemskich, które jeszcze dwa–trzy lata temu były reklamowane jako inwestycyjny hit. Dodatkowo takie inwestycje poważnie skomplikuje nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku – przypomina.

Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl, zwraca uwagę, że większość inwestorów, oceniając ryzyko inwestycyjne, na pierwszym miejscu stawia nieruchomości, złoto i lokaty bankowe. – Te ostatnie, choć są najbezpieczniejsze, generują najniższe zyski, dlatego inwestorzy wybierają nieruchomości – komentuje Maciej Górka. Zastrzega, że nie ma jednak złotej zasady, która powiedziałaby, w jakie nieruchomości najlepiej inwestować. – Wszystko zależy od kategorii nieruchomości i budżetu, jakim dysponuje inwestor. – Kluczem do sukcesu, jakkolwiek banalnie to brzmi, jest wiedza.

Przykładem efektywnego wykorzystania koniunktury jest inwestowanie w mieszkania na wynajem w dużych aglomeracjach, gdzie popyt rośnie – mówi analityk. Maciej Górka zwraca też uwagę na inwestowanie w nieruchomości w popularnych miejscowościach za granicą. – Trend wychwyciły zagraniczne firmy, które pojawiły się na polskim rynku z odpowiednią ofertą. W wymienionej grupie nieruchomości średnia rentowność waha się od 4 do nawet 10 proc. w skali roku – podaje.

Ceny nie spadają

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego coraz lepiej wyglądają też perspektywy inwestycji w nieruchomości komercyjne. – Z punktu widzenia inwestorów indywidualnych na pierwszym planie są lokale handlowo–usługowe, na drugim – biurowe czy magazynowe, wymagające głębszej znajomości rynku i i większego kapitału – tłumaczy analityk.

– Deweloperzy uruchamiają dużą liczbę inwestycji mieszkaniowych, co oznacza, że jednocześnie powstaje więcej lokali użytkowych. Jest więc w czym wybierać.

W ocenie analityka RynkuPierwotnego.pl stabilny jest też rynek condo- i apartahoteli. – Systematycznie pojawiają się kolejne projekty.Ten segment będzie miał się w Polsce coraz lepiej wraz ze wzrostem zamożności rodaków – prognozuje.

W opinii Jędrzyńskiego w nieruchomości warto dziś inwestować, bo ich ceny po czasie kilkuletniej korekty zaczynają delikatnie rosnąć. Ale, jak mówi analityk, jest zdecydowanie za wcześnie, by prognozować ze stuprocentową pewnością hossę na rynku nieruchomości inwestycyjnych.

Bardziej prawdopodobny jest jednak wzrost cen niż ich spadek. – A ulokowanie kapitału w nieruchomościach jest bezpieczne. Na pewno można na tym zarobić więcej niż na lokatach bankowych. Wynajem mieszkań oznacza rentowność netto rzędu 4–4,5 proc. Inwestycje w condo są reklamowane jako dające zarobić 7–8 proc. rocznie, a najlepiej wyselekcjonowane nieruchomości komercyjne – usługowo-handlowe – nawet do 10 proc. – podaje Jędrzyński. – Do tego dochodzi wzrost wartości nieruchomości w czasie.

Także Emil Chrzanowski, analityk Emmerson Realty, ocenia, że przy nisko oprocentowanych lokatach bankowych i niepewnych akcjach giełdowych to właśnie nieruchomości stają się celem inwestorów.

– W biurach nieruchomości klienci coraz częściej pytają i o mieszkania, i o lokale usługowe – potwierdza. – Znalezienie rozsądnie wycenionej powierzchni użytkowej w dobrej lokalizacji graniczy jednak z cudem. Takie nieruchomości mają często przynoszące stałe zyski długoterminowe umowy najmu. Mało kto chciałby sprzedać taki lokal – zauważa.

Łatwiej, jak mówi analityk Emmersona, inwestować w nieruchomości mieszkaniowe. – Na rynku inwestycyjnym prym wiodą małe kawalerki i luksusowe apartamenty. W Warszawie małe mieszkania do 30 mkw. można kupić już za ok. 200 tys. zł. Z wynajmem takiego lokalu nie powinno być większego problemu – ocenia Emil Chrzanowski. Dodaje, że dużo większe zyski przynoszą apartamenty. Ale na takie nieruchomości trzeba wyłożyć grube pieniądze, i to nie tylko na zakup, ale i urządzenie w odpowiednim standardzie.

– Inwestorzy coraz częściej rozglądają się także za nieruchomościami w atrakcyjnych turystycznie rejonach. Zakup domu na Mazurach lub nieruchomości w Zakopanem staje się coraz modniejszym biznesem – zauważa analityk Emmersona. I podkreśla, że jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości jest dla inwestorów lokalizacja.

– W przypadku nieruchomości z górnej półki ważny jest również prestiż dzielnicy czy osiedla – mówi Chrzanowski. – Przy inwestycji w kawalerki liczy się dobre skomunikowanie osiedla z resztą miasta.

Jak podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl, rynek nieruchomości to jeden z najbardziej konserwatywnych segmentów gospodarki, w którym zmiany następują dość wolno. – Dotyczy to także inwestycji – mówi. – Jedyny nowy trend, jaki się dało zauważyć w ostatnich kwartałach, to rosnąca popularność mieszkań na wynajem. Szacuje się, że od 30 do nawet 40 proc. transakcji na rynku nowych lokali to zakupy inwestycyjno-gotówkowe.

Co do portfela

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
City Logistics Warsaw IV w nowych rękach
Nieruchomości
Branża komentuje pomysły polityków na najem krótkoterminowy
Nieruchomości
Normatyw parkingowy. Straty miasta mogą iść w grube miliony
Nieruchomości
Awantura o Booking Island
Nieruchomości
Klienci pytają: „Czy była tam woda?”