W maju Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe 0,5 pkt proc. - Rynek przewidział tę decyzję, wskaźnik WIBOR, który wpływa na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, zaczął spadać już w kwietniu – zwracają uwagę analitycy portalu RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl. - Jego spadek przełożył się zaś na wzrost zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców o ok. 5 proc. Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika jednak, że poprzedni miesiąc nie przyniósł jeszcze ożywienia na rynku kredytowym. Wnioski do banków złożyło ok. 35,6 tys. osób, o 3,5 proc. mniej niż w marcu.
Czytaj więcej
Coraz mniej deweloperów wierzy we wzrost sprzedaży mieszkań. Firmy dopuszczają scenariusz obniżek...
– Powodem spadku mogły być Święta Wielkanocne i perspektywa długiego majowego weekendu. Kwietniowy wynik można więc uznać za dobry, a to właśnie dzięki poprawie dostępności kredytów mieszkaniowych – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Jak dodaje, RPP najpewniej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii obniżek stóp procentowych. Jest więc szansa, że w kolejnych miesiącach dostępność kredytów jeszcze wzrośnie.