Warszawa. Więcej chętnych na biura, mniej pustostanów

Popyt na biura w Warszawie w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 16 proc. – wynika z analiz firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Publikacja: 22.04.2025 14:47

Warszawa. Więcej chętnych na biura, mniej pustostanów

Foto: mat.prasowe

aig

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie pod koniec pierwszego kwartału tego roku wyniosły niecałe 6,3 mln mkw.

Według szacunków firmy doradczej Cushman & Wakefield warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 135 tys. mkw. powierzchni oferowanej w pięciu budynkach – wyłącznie w strefach centralnych.

Dobry początek roku na stołecznym rynku biurowym

- Ograniczenie inwestycji do obszaru centrum, rozważne podejście najemców do zmiany siedziby oraz wyższe koszty budowy czy finansowania inwestycji sugerują, że stagnacja na rynku biurowym – jeśli chodzi o nowe projekty - utrzyma się w najbliższych latach – ocenia Jan Szulborski z Cushman & Wakefield.

W pierwszym kwartale 2025 roku najemcy wynajęli w Warszawie ponad 160 tys. mkw. biur, co oznacza roczny wzrost o ok. 16 proc. – wskazują analitycy firmy. Jak dodają, trzy  pierwsze miesiące roku zostały zdominowane przez nowe umowy, które odpowiadały za niemal połowę transakcji najmu.  

Udział renegocjacji umów to 25 proc., ekspansje odpowiadały za 9 proc. - Z naszych analiz wynika, że wzrost zainteresowania powierzchniami biurowymi w Warszawie to efekt m.in. szybkiego rozwoju sektora SSC/BPO – komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz z  Cushman & Wakefield. – Sektorami z potencjałem wzrostu pozostają firmy IT, banki i spółki farmaceutyczne.

Największe umowy najmu biur

Największe transakcje najmu dotyczyły powierzchni zajętych przez właścicieli budynków. Wśród pozostałych umów Cushman & Wakefield wskazuje m.in. na renegocjację umowy najmu biur w The Warsaw Hub B przez Elanco (4,4 tys. mkw.), renegocjację DLA Piper w Atrium 2 (ponad 3,8 tys. mkw.) i umowę przednajmu biur w Office House (ponad 3,7 tys. mkw.) zawartą przez Maersk.

C & W prognozuje, że aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym w najbliższych kwartałach utrzyma się na poziomie zbliżonym do lat 2023-2024. Eksperci firmy nie wykluczają jednak wzrostu popytu.

W Warszawie wskaźnik powierzchni niewynajętej pod koniec marca wyniósł 10,5 proc., to o 0,5 pkt proc. mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku i o 0,1 pkt proc. mniej niż kwartał wcześniej.  

- Obecny wskaźnik pustostanów przekłada się na dostępność niespełna 660 tys. mkw. powierzchni, co oznacza spadek o ok. 6,5 tys. mkw. względem ubiegłego kwartału – wskazuje Vitalii Arkhypenko, analityk rynku w Cushman & Wakefield. - Wraz ze spodziewanym ograniczeniem nowej podaży w latach 2025-2027, będziemy obserwować dalszy spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej. Pozwoli to warszawskiemu rynkowi na wchłonięcie nadwyżki dostępnej powierzchni biurowej.

Struktura pustostanów różni się w zależności od lokalizacji. - Wyższy wskaźnik pustostanów utrzymuje się w strefach niecentralnych (13 proc.) i jest na lekko podwyższonym poziomie w porównaniu z latami 2021-2023 – podają eksperci. - W strefie centralnej puste biura w marcu stanowiły 7,4 proc., co świadczy o utrzymującym się spadkowym trendzie dostępnej powierzchni. Wskaźnik ten w szczytowym momencie 2021 r. wynosił 13,8 proc.

Czynsze za wynajem biur. Gdzie widać wzrosty

Stawki najmu za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie w marcu to średnio 24 -27 euro za mkw. miesięcznie w strefie centrum i 15 -18,5 euro za mkw. w lokalizacjach pozacentralnych.

- W ubiegłym kwartale wzrosty czynszów odnotowaliśmy przede wszystkim w nowo oddawanych budynkach w centrum. W starszych obiektach, zarówno tych w strefach centralnych i pozacentralnych o wysokim poziomie obłożenia, stawki rosły na poziomie zbliżonym do wskaźnika inflacji, poprzez indeksację czynszu ofertowego – podsumowuje Piotr Capiga z C & W. - Przewidujemy, że w kolejnych kwartałach presja na wzrost stawek będzie nadal widoczna przede wszystkim w powstających biurowcach oraz w najbardziej atrakcyjnych obiektach w centralnej strefie stolicy. W większości obiektów w lokalizacjach niecentralnych wzrost czynszów będzie ograniczony ze względu na większą konkurencję i wyższy poziom pustostanów.

Czytaj więcej

Czy zabraknie nowych biur? Ile kosztuje najem siedziby do pracy?

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie pod koniec pierwszego kwartału tego roku wyniosły niecałe 6,3 mln mkw.

Według szacunków firmy doradczej Cushman & Wakefield warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 135 tys. mkw. powierzchni oferowanej w pięciu budynkach – wyłącznie w strefach centralnych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Ziemia na celowniku kupujących. Jakich działek szukają klienci?
Nieruchomości
Mieszkanie dla singla, pary i rodziny z dzieckiem
Nieruchomości
Sezon na usługi otwarty. Polacy chcą budować, remontować i urządzać ogrody
Nieruchomości
Wielka płyta w nowej odsłonie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Nowe inteligentne osiedla