Ceny mieszkań biją rekordy

Średnia cena ofertowa mkw. nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła w lutym 16 tys. zł, w Trójmieście - 15 tys., a w Łodzi - 11 tys. zł – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 01.03.2024 16:12

W czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra kwadra

W czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym

Foto: Mat.prasowe

Nowe mieszkania ciągle drożeją. - Po dwóch miesiącach tego roku liderem podwyżek została dość niespodziewanie Łódź – zwraca uwagę Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i Gethome.pl. – Średnia cena mkw. lokali na łódzkim rynku pierwotnym wzrosła od początku roku aż o 5 proc., przekraczając w lutym pułap 11 tys. zł.

Pula drogich mieszkań

Ekspert tłumaczy, że deweloperzy na łódzki rynek wprowadzili w tym roku dużą jak na ten rynek pulę drogich mieszkań. - Równocześnie wyprzedawały się głównie te najtańsze – zauważa Marek Wielgo. - Średnia cena mkw. nowych lokali, na które deweloperzy znaleźli chętnych w lutym sięgała 9,3 tys. zł. Połączenie tych dwóch czynników dało więc efekt potężnego wzrostu średniej ceny mkw. mieszkań pozostających w ofercie – wyjaśnia analityk.

Ekspert dodaje, że podwyżka cen mieszkań w Łodzi w styczniu znacznie przekraczała 4 proc., ale w lutym wynosiła już tylko 1 proc.

Mat.prasowe

- Podobnie wzrosła średnia cena mkw. mieszkań oferowanych przez deweloperów we Wrocławiu, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wskazuje Marek Wielgo. - W Warszawie średnia cena nowych lokali w ciągu miesiąca się nie zmieniła, ale w Krakowie i Trójmieście odnotowaliśmy dość znaczną podwyżkę, o 2 i 3 proc., odpowiednio.

W Warszawie ceny lokali na rynku pierwotnym to już niemal 17,1 tys. zł za mkw., w Krakowie – ponad 16,1 tys. zł, a w Trójmieście – niemal 15,1 tys. zł.

Jak mówi Marek Wielgo, Trójmiasto nie przestaje zadziwiać. - Przypomnijmy, że w końcówce ubiegłego roku średnia cena mkw. w ofercie trójmiejskich firm deweloperskich wystrzeliła. Styczeń przyniósł spadek średniej, ale radość była krótka, bo w lutym średnia znów poszła w górę – mówi analityk. - To pokazuje jak ważne jest to, jakie mieszkania trafiają na rynek. W styczniu ich średnia cena w przeliczeniu na metr wynosiła „tylko” 13,2 tys. zł. Natomiast w lutym trójmiejscy deweloperzy uzupełnili ofertę głównie drogimi mieszkaniami, bo średnio po ok. 17 tys. zł za metr.

Mat.prasowe

– Żeby średnia cena mieszkań przestała rosnąć, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, podaż mieszkań musi przewyższać popyt na nie. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony, bo w tym roku wzrosła aktywność inwestycyjna firm deweloperskich - komentuje Marek Wielgo. - Po drugie, mieszkania wprowadzane do sprzedaży muszą mieć cenę adekwatną do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem.

Huśtawka nastrojów

Na razie, jak mówi Wielgo, deweloperzy fundują klientom huśtawkę nastrojów. - Przykładem jest nie tylko Trójmiasto. Na przykład we Wrocławiu średnia cena mkw. lokali w grudniu i styczniu się nie zmieniała – zauważa. - Mogło to świadczyć o początku cenowej stabilizacji. Niestety, luty przyniósł 1-proc. podwyżkę, bo deweloperzy postawili na zamożnych klientów. Z kolei w Warszawie mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją. W styczniu deweloperzy dostarczyli na rynek bardzo drogie mieszkania, ale w lutym w nowej podaży przeważał już segment popularny.

Wielgo analizuje strukturę cenową mieszkań w ofercie rynku pierwotnego. - W Łodzi, gdzie średnia cena mkw. wzrosła najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł za mkw. skurczyła się z 32 do 24 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za metr zwiększył się z 15 do 26 proc. – podaje. - Spore zmiany w strukturze cenowej oferty deweloperów odnotowaliśmy również m.in. w Warszawie i Krakowie. W stolicy praktycznie zniknęły mieszkania za mniej niż 9 tys. zł za mkw. Z 29 do 33 proc. wzrósł odsetek lokali w przedziale 12-15 tys. zł za metr. Z kolei w Krakowie już 53 proc. mieszkań kosztuje więcej niż 15 tys. zł za metr. Dwa miesiące wcześniej tak drogich lokali było 48 proc.

Mat.prasowe

Drożyzna na wtórnym

- W lutym kontynuowały marsz w górę także ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Jak wynika z danych portalu GetHome.pl, w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi średnia cena metra kwadratowego podskoczyła w ciągu miesiąca o 1 proc., w Krakowie – o 2 proc., w Poznaniu – o 3 proc., zaś w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej podwyżka sięgała 5 proc. – podaje Marek Wielgo. - I to właśnie ta konurbacja jest tegorocznym liderem podwyżek. W ciągu dwóch miesięcy średnia cena metra wzrosła aż o 7 proc. W ten sposób Łódź została zepchnięta na ostatnie miejsce w cenowym zestawieniu. Tylko w Trójmieście odnotowano w lutym spadek średniej ceny mkw. mieszkań z drugiej ręki.

Mat.prasowe

W czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra mkw. mieszkań na rynku wtórnym jest wciąż wyższa niż na rynku pierwotnym. Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest w Łodzi.

Mat.prasowe

Nowe mieszkania ciągle drożeją. - Po dwóch miesiącach tego roku liderem podwyżek została dość niespodziewanie Łódź – zwraca uwagę Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i Gethome.pl. – Średnia cena mkw. lokali na łódzkim rynku pierwotnym wzrosła od początku roku aż o 5 proc., przekraczając w lutym pułap 11 tys. zł.

Pula drogich mieszkań

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Na kupca trzeba czekać dłużej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Rząd ma nowy pomysł na kredyt hipoteczny zero procent. Wiemy jaki
Nieruchomości
Przed cenowym szaleństwem
Nieruchomości
Testowanie rynku w oczekiwaniu na dopłaty
Nieruchomości
Kwitną miasta kwadransowe