Dane z map i muzeów trafią do firm: łatwiej pozyskać dane sektora publicznego

Przedsiębiorcy będą mogli dużo łatwiej pozyskać dane sektora publicznego, które mogą wykorzystywać do celów komercyjnych.

Aktualizacja: 01.02.2016 06:00 Publikacja: 31.01.2016 17:55

Dane z map i muzeów trafią do firm: łatwiej pozyskać dane sektora publicznego

Foto: www.sxc.hu

Informacje prawne, gospodarcze, turystyczne, mapy, dane geograficzne czy meteorologiczne. Te informacje oraz wiele innych będą wkrótce szerzej dostępne.

Z piątku na sobotę Sejm uchwalił ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Obowiązujące dziś uregulowania są lakoniczne i stosowanie ich w praktyce przysparza wielu problemów. Często spory w tym zakresie rozwiązywane są w sądach administracyjnych.

– Nowe przepisy to zmienią – zapewnia Jerzy Polaczek, poseł sprawozdawca tej ustawy. Obecnie – dodaje – wtórne wykorzystywanie informacji publicznej reguluje jeden z rozdziałów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Uchwalona ustawa go zastąpi.

Informacja nie od wszystkich

Z nowych przepisów może skorzystać każdy, w tym przedsiębiorcy. Dane przez siebie posiadane będą miały obowiązek udostępniać do ponownego wykorzystania wszystkie jednostki sektora finansów publicznych. Wymóg ten będzie się odnosił do m.in.: administracji rządowej i samorządowej, sądów, prokuratur, państwowych agencji (np. Agencja Mienia Wojskowego, Agencja Nieruchomości Rolnych), państwowych instytucji (np. Instytut Dziedzictwa Narodowego) oraz państwowych jednostek (np. Lasów Państwowych) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Obowiązek udostępnienia danych będą miały także państwowe biblioteki i archiwa państwowe, samorządowe i państwowe muzea, Państwowy Instytut Geologiczny czy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – tłumaczy poseł Polaczek. – To nowość – podkreśla. Dziś dostęp do ich zasobów jest ograniczony.

Trzeba będzie zapłacić

Nie oznacza to jednak, że otrzyma się każde dane. Ustawa zawiera długą listę wyjątków. Wśród nich znalazły się np. uczelnie, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa i Polska Akademia Nauk. Wykorzystywani na podstawie ustawy nie będzie także dotyczyło dzieł, co do których nie wygasły jeszcze prawa autorskie. Ograniczenia mogą także wprowadzać inne ustawy. Przykładowo: dostęp do danych do Krajowego Rejestru Sądowego czy ksiąg wieczystych nadal będą regulowały ustawy dotyczące tych rejestrów, a nie nowa uchwalona ustawa.

Jeżeli informacja nie będzie powszechnie dostępna, np. nie znajdzie się jej ani w Biuletynie Informacji Publicznej, ani w centralnym repozytorium, przedsiębiorca (oraz inni zainteresowani ) będą składać wnioski do wybranych przez siebie podmiotów. Na ich rozpatrzenie będzie 14 dni. W przypadku odmowy przekazania informacji firma będzie mogła się odwołać do organu wyższego stopnia, a nawet złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Co do zasady udostępnianie danych będzie bezpłatne. Nowe przepisy przewidują jednak, że wyjątkowo udostępniający może pobierać opłaty z tego tytułu. Ich wysokość jest jednak ograniczona, ponieważ mogą uwzględniać jedynie koszty przygotowania lub przekazania informacji. Chodzi więc m.in. o: nakład pracy, wykorzystanie tonera czy zużyty papier. Ale i w tym wypadku będą wyjątki. Więcej za informację będą mogły żądać instytucje kultury, ponieważ nałożona przez nich opłata może zawierać w sobie rozsądny zwrot z inwestycji.

Nowe przepisy mają wejść w życie trzy miesiące od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Grzegorz Sibiga - Instytut Nauk Prawnych

Prace nad ustawą trwały bardzo długo, ponieważ rozpoczęto je w 2013 r. Realizuje ona unijną dyrektywę 2013/37/UE zmieniającą dyrektywę z 2003 r. Nowa ustawa ma pozwolić na lepsze niż obecnie wykorzystanie w obrocie gospodarczym i w inicjatywach obywatelskich potencjału informacji posiadanych przez jednostki sektora publicznego. Na podstawie ustawy będzie udostępniana nie tylko informacja publiczna, ale też wszystkie informacje posiadane przez podmioty zobowiązane. Mają one służyć do tworzenia różnego rodzaju produktów i usług, przede wszystkim elektronicznych. Wspomóc ten cel mają nie tylko zasady, ale i pewne uproszczenia proceduralne wprowadzone ustawą, np. wystarczający może okazać się jeden wniosek do stałego przekazywania informacji w systemie teleinformatycznym w ciągu całego roku.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo