Dziura w ziemi czy gotowe mieszkanie

W czasach kryzysu deweloperzy mogą stawiać na inwestycje z wyższej półki adresowane do zamożniejszych klientów z gotówką lub większą zdolnością kredytową.

Publikacja: 12.03.2023 13:01

Dziura w ziemi czy gotowe mieszkanie

Foto: Fotorzepa/A.Burakowski

Jak deweloperzy kuszą dziś klientów? Czy ceny gotowych mieszkań są wyższe niż lokali na początkowych etapach budowy?

Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl:

Deweloperzy wprowadzają promocje zarówno na osiedlach, które wchodzą na rynek, jak i w tych z gotowymi już mieszkaniami. Najczęstsze promocje to gwarancja ceny i preferencyjny harmonogram płatności, który zakłada płatność głównej transzy dopiero przy przekazaniu mieszkania nabywcy. W niektórych inwestycjach część mieszkań jest oferowana z rabatami - na ogół dotyczą one niewielkiej liczby lokali.

Czasem deweloperzy oferują gratis miejsce postojowe czy komórkę lokatorską. Dziś największym problemem planujących kupno mieszkania jest brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Dlatego firmy deweloperskie tworzą specjalne programy, które mają ułatwić zakup mieszkania na kredyt. Zapewniają np. okresową spłatę kredytu. Firmy i klienci czekają także na zapowiedziany przez rząd program wsparcia kupujących.

Ceny na osiedlach z gotowymi do odbioru mieszkaniami raczej się nie zmieniają. Ceny w nowych inwestycjach na ogół są już wyższe, co wiąże się m.in. z wyższymi cenami gruntów, rosnącymi kosztami pracowniczymi czy nowymi przepisami technicznymi.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

W lutym tego roku udział gotowych mieszkań w całej ofercie deweloperów w Warszawie wyniósł 7 proc., we Wrocławiu – 20 proc., w Poznaniu i Łodzi – po 6 proc., w Krakowie – 23 proc., a w Gdańsku – 11 proc. W lutym 2022 roku w tych sześciu głównych ośrodkach oferta ukończonych lokali wynosiła: w Warszawie – 5 proc., we Wrocławiu – 12 proc., w Poznaniu – 4 proc., w Łodzi - 7 proc., w Krakowie – 11 proc., a w Gdańsku – 8 proc. W sumie udział mieszkań gotowych w ofercie deweloperów w tych miastach w lutym tego roku wyniósł 11,9 proc., a przed rokiem 7,6 proc., co oznacza wzrost o 4,3 pkt proc.

Zarówno kupno „dziury w ziemi", mieszkań w trakcie budowy, jak i gotowych lokali, mają swoje wady i zalety. Czekanie na zakończenie budowy nie ma większego sensu z tej prostej przyczyny, że na tym etapie w oferta jest już przebrana, wybór jest mocno ograniczony. Takich specjalnie czekających klientów nie ma zbyt wielu. Jeżeli oferta jest konkurencyjna, atrakcyjna cenowo, czy też odpowiednio promowana, to lokale są chętnie kupowane na każdym etapie budowy.

Koszty budowy rosną dziś w tempie dwucyfrowym w skali roku. Poza tym deweloperzy w czasach kryzysu mogą stawiać na inwestycje z wyższej półki, adresowane do zamożniejszych klientów z gotówką lub większą zdolnością kredytową.

Jak deweloperzy kuszą dziś klientów? Czy ceny gotowych mieszkań są wyższe niż lokali na początkowych etapach budowy?

Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Więcej gotowych mieszkań
Nieruchomości
Nowe mieszkania ciągle drogie
Nieruchomości
Wojna zmieniła rynek nieruchomości
Nieruchomości
Dwa pokoje dla Polaka. Komu bank da kredyt?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Czy to czas na flippowanie