Wzrośnie podaż, a nie ceny

Ceny kawalerek się ustabilizują. Lekkie korekty mogą dotknąć większe mieszkania i domy – prognozują pośrednicy.

Publikacja: 05.01.2023 12:46

Wzrośnie podaż, a nie ceny

Foto: Adobe Stock

aig

W ankiecie przeprowadzanej co kwartał przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl wzięło udział 912 pośredników z całej Polski. - Są raczej zgodni w prognozach dotyczących cen nieruchomości w w I kwartale 2023 roku – mówią przedstawiciele serwisu. - Zdecydowana większość uważa, że nie wzrosną one w żadnym segmencie nieruchomości.

Gotówkowicze górą

Ustabilizować powinny się ceny kawalerek. Tak uważa 47 proc. pośredników. – Można się też spodziewać utrzymania cen działek budowlanych (43 proc. głosów) - podaje portal Nieruchomosci-online.pl. – Nieznacznie powinny spaść ceny większych mieszkań. Tak uważa 61 proc. ankietowanych pośredników. Przeceny dotkną także domów jednorodzinnych (64 proc.) - wskazują analitycy serwisu. – Pośrednicy przewidują jednak niewielkie korekty - zaznaczają.

Większych obniżek spodziewa się niewielu agentów.

-Nadal będą dominować klienci z gotówką. Z upływem kolejnych miesięcy zaczną na dobre dyktować warunki na rynku – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. - Ten, kto w najbliższych miesiącach będzie zmuszony do sprzedaży nieruchomości, musi się zgodzić na mniejszy zysk – dodaje.

Także na rynku najmu pośrednicy przewidują stabilizację. – Niemała część pośredników nie wyklucza też wzrostów: utrzymanie cen przewiduje 50 proc. agentów nieruchomości, a umiarkowane podwyżki czynszów ponad 30 proc. – wskazują eksperci portalu.

Popyt w dół

-Pośrednicy nie widzą przesłanek, które pozwalałyby wierzyć w większą aktywność kupujących. W przypadku kawalerek najczęstszą prognozą jest stabilizacja popytu (45 proc.), ale już w segmencie większych mieszkań agenci są podzieleni: po 38 proc. głosów jest za stabilizacją obecnego zainteresowania oraz za dalszym spadkiem popytu – mówią autorzy analiz.

– Najmniej optymistyczne prognozy dotyczą kategorii domów jednorodzinnych – 48 proc. pośredników biorących udział w ankiecie uważa, że popyt w tym segmencie nieruchomości będzie dalej spadać – zaznacza Alicja Palińska. - Oprócz wciąż wysokiego poziomu cen domów duże znaczenie mają tutaj obawy związane z rosnącymi kosztami utrzymania. Według danych Eurostatu w ciągu roku średnie koszty utrzymania i prowadzenia domu wzrosły o 23 proc., a przecież czekają nas podwyżki, m.in. cen energii – wyjaśnia.

Dodaje, że w znacznie jaśniejszych barwach maluje się przyszłość rynku najmu. – Ten wciąż mierzy się z szokiem popytowym. Niemal 50 proc. agentów nieruchomości prognozuje utrzymanie obecnego bardzo wysokiego zainteresowania, a 37 proc. nawet wzrost popytu (chociaż umiarkowany – podaje ekspertka.

Wśród najczęściej wymienianych impulsów, które w 2023 r. mogłyby poprawić popyt na mieszkania pośrednicy wymieniali rozluźnienie polityki kredytowej. - Zdaniem niektórych nawet już pierwsza obniżka stóp procentowych może spowodować pewne ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań. Kluczowe dla kształtowania popytu byłyby też spadek inflacji i świadomość sprzedających o końcu hossy na rynku, co przyczyniłoby się do obniżenia oczekiwań finansowych – wynika z analiz.

Większy wybór

-Wyniki ankiety wskazują też na możliwy wzrost podaży, i to w każdym segmencie nieruchomości na sprzedaż. Był to najczęściej wskazywany przez pośredników scenariusz: kawalerki – 43 proc. głosów, większe mieszkania – 61 proc., domy – 54 proc., działki – 44 proc. Jednym z powodów, dla którego może zwiększyć się aktywność sprzedających, są rosnące raty kredytów i problemy z ich spłatą – wskazuje serwis.

– Biura nieruchomości zwracają uwagę, że na niektórych lokalnych rynkach już teraz podaż znacznie przewyższa popyt. Kolejny „zastrzyk" ofert będzie oznaczać dla właścicieli nieruchomości dalsze wydłużenie czasu sprzedaży i większy problem z samodzielną sprzedażą (bez pośrednika) – mówi Alicja Palińska. - Z perspektywy kupującego to jednak dobra sytuacja, ponieważ będzie możliwość spokojnego wyboru oferty i śmielszego negocjowania ceny.

W ankiecie przeprowadzanej co kwartał przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl wzięło udział 912 pośredników z całej Polski. - Są raczej zgodni w prognozach dotyczących cen nieruchomości w w I kwartale 2023 roku – mówią przedstawiciele serwisu. - Zdecydowana większość uważa, że nie wzrosną one w żadnym segmencie nieruchomości.

Gotówkowicze górą

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Korekta cen ziemi nie obniży cen mieszkań
Nieruchomości
Barometr: Wzrosty cen mieszkań możliwe w trzecim kwartale
Nieruchomości
Najem mieszkań się utrwali
Nieruchomości
Z drugiej ręki ma być taniej
Nieruchomości
O okazję pod miastem już nie tak łatwo
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.