Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 06:53 Publikacja: 21.07.2022 11:32
Foto: Unsplash.com
Zainteresowanie zakupem nieruchomości spadło po cyklu podwyżek stóp procentowych. Na kredyt hipoteczny stać coraz mniej osób.
- Rynek nieruchomości jest cykliczny. Lata wzrostów cen i intensywnego rozwoju przeplatają się z okresami korekt i stagnacji. Nie wszystko można jednak przewidzieć – mówi Marcin Jańczuk z sieci biur nieruchomości Metrohouse, współautor raportu „Barometr Metrohouse i Credipass". - Wojna, pandemia, inflacja, globalne problemy gospodarcze – te i inne zdarzenia odciskają głębokie piętno na lokalnych rynkach nieruchomości. Decyzje banku centralnego o podwyżkach stóp procentowych zamykają drogę do własnego mieszkania kolejnym grupom nabywców.
Oferta ukończonych lokali się kurczy. Na mieszkanie od dewelopera trzeba czekać. Najbardziej odległy termin oddawania osiedli to 2025 rok.
Stare centra handlowe i stare biurowce będą się mogły zamieniać w budynki mieszkalne. Rząd jest na tak. A rynek?
Inwestując w mieszkanie, możemy zyskać na wzroście jego wartości i na wynajmie.
Wraz ze spadkiem sprzedaży mieszkań wyhamował wzrost ich cen. Deweloperzy zaczęli dawać rabaty. Ograniczyli też podaż nowych inwestycji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
O 29 proc. wzrosły w ciągu roku transakcyjne ceny nowych mieszkań w Sopocie. W Gdyni i Katowicach – o 23 proc. Drożej jest też na rynku wtórnym. Na przeceny na razie nie ma raczej co liczyć, ale będzie więcej okazji.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas