Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach. Sprawa dotyczyła możliwości ubiegania się o zwrot części VAT ujętego w cenie materiałów budowlanych zużytych do budowy domu jednorodzinnego.
Od 1 stycznia 2014 r. zwrot VAT został znacznie ograniczony. By ubiegać się o wyrównanie 23-proc. VAT, który faktycznie się płaci przy kupowaniu materiałów, do stawki 8-proc., trzeba m.in. realizować inwestycję na podstawie pozwolenia na budowę i spełniać kryterium wieku do 35 lat. Zwrot przysługuje zasadniczo tylko wtedy, gdy powierzchnia budowanego lokum nie przekracza 75 mkw. w przypadku mieszkań i 100 mkw. w przypadku domów.
Małżonkowie, których sprawą zajął się fiskus, rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego. Otrzymali pozwolenie, wcześniej nie mieli żadnej nieruchomości, młodsze z nich spełniało też kryterium wiekowe. Powierzchnia użytkowa domu, zgodnie z projektem, wynosi 99 mkw. Obejmuje kuchnię, salon, przedsionek, dwa pokoje, korytarz, dwie łazienki i WC.
Dodatkowo projekt zakłada 69 mkw. powierzchni użytkowej pomocniczej – trzy schowki, pralnia, kotłownia, suszarnia i garaż.
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (MdM), która reguluje obecnie zwrot VAT, odsyła do definicji powierzchni użytkowej zawartej w ustawie o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Zgodnie z nią do tej powierzchni nie zalicza się m.in. szaf i schowków w ścianach.