Rz: Jakie warunki muszą zostać spełnione, by organ mógł wydać decyzję o warunkach zabudowy?
Magdalena Stanek-Sobczak, radca prawny, Kancelaria Piszcz, Norek i Wspólnicy: Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest w przypadku, gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego. Ale tylko wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione warunki określone w ustawie. Jednym z nich jest zachowanie tak zwanej zasady dobrego sąsiedztwa, czyli co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej musi być zabudowana w sposób, który pozwoli określić wymagania dotyczące nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu.
Działka musi mieć też dostęp do drogi publicznej. Wymagane jest też istniejące lub zaprojektowane na tym terenie uzbrojenie wystarczające dla planowanej inwestycji. Teren nie może wymagać zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych oraz leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Ponadto, decyzja o warunkach zabudowy musi być zgodna z innymi przepisami np. ustawy o lasach czy ustawy o ochronie zabytków itp.
Jak zasada dobrego sąsiedztwa interpretowana jest w praktyce?
Na podstawie decyzji o warunkach zabudowy wydawanych przez organy administracji architektoniczno – budowlanej można stwierdzić, iż coraz częściej zasada dobrego sąsiedztwa rozumiana jest szeroko. Należy pamiętać, że kontynuacja funkcji zabudowy nie oznacza tożsamości zabudowy. Zadaniem organów orzekających jest zatem ustalenie, czy nowo powstały obiekt nie będzie w sposób oczywisty zakłócał istniejącej już zabudowy. Niestety, nadal zdarza się, iż organy uniemożliwiają realizację inwestycji tylko z tego powodu, że planowane zamierzenie budowlane jest rodzajowo odmienne od już istniejącej zabudowy np. gabinet lekarski, przedszkole lub inny budynek usługowy na terenie osiedla domów jednorodzinnych. Tak długo natomiast, jak da się pogodzić te dwa różne rodzaje zabudowy, organy nie powinny odmawiać wydania warunków zabudowy.