Niektóre miasta, np. Gdańsk i Poznań, chcą zdążyć przed wejściem w życie ustawy przekształcającej z mocy prawa użytkowanie wieczyste we własność i przygotowują swoje zasady wykupu gruntów. Właśnie dołączyła do nich Warszawa. Okazuje się, że jej mieszkańcy mają spory dylemat.
„Moja wspólnota mieszkaniowa chce wykupić grunt, ale nie wiemy, czy czekać na ustawę, czy lepiej skorzystać z tych przepisów, które uchwalili radni" – pisze czytelnik mieszkający przy ul. Koszykowej.
Które prawo
Podstawowa różnica jest taka, że uchwała w Warszawie jest już obowiązującym prawem. Natomiast ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów wciąż jest tylko projektem. Pierwotnie miał on wejść w życie 1 stycznia 2017 r.; termin przesunięto na 1 lipca, a następnie na 1 października i już wiadomo, że ta data nie zostanie dotrzymana.
– Osoby, które chcą skorzystać z ustawy, muszą więc czekać i liczyć się z ryzykiem, że to jeszcze potrwa – mówi Rafał Dębowski, adwokat specjalizujący się w prawie nieruchomości.
Co tańsze
Warszawska uchwała przewiduje dwa rodzaje bonifikat: dla spółdzielni mieszkaniowych i osób fizycznych. Pierwsza to 95-proc. upust od opłat za przekształcenie użytkowania dla osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych. Druga bonifikata wynosi 99 proc. Skorzystają z niej ci, którzy wniosą od ręki opłatę za całe 99 lat użytkowania.