Polski Ład może spowodować, że zarabiający na wynajmie przejdą z ryczałtu na skalę podatkową. Po to, aby skorzystać z wyższej kwoty wolnej od PIT. Na skali mogą się jednak rozliczać jeszcze tylko w tym roku. W 2023 r. wyboru już nie będzie.

Przypomnijmy, że zarabiający na tzw. wynajmie prywatnym, który nie jest działalnością gospodarczą, mają do wyboru dwie formy opodatkowania. Pierwsza to ryczałt liczony od przychodu. Stawka wynosi 8,5 proc. Od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł rocznie – 12,5 proc.

Druga możliwość to skala PIT. Podatek liczymy od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania). Polski Ład podniósł próg w skali, wynosi teraz 120 tys. zł rocznie. Od dochodu do tej kwoty zapłacimy 17 proc. PIT, a powyżej – 32 proc.

Polski Ład zwiększył też kwotę wolną od podatku. Oznacza to, że w 2022 r. wynajmujący na skali nie zapłacą PIT od 30 tys. zł dochodu rocznie.

Czytaj więcej

Budynki i lokale mieszkalne od 1 stycznia nie będą amortyzowane

Te dwie zmiany (wyższa kwota wolna oraz podniesienie progu) mogą spowodować, że skala podatkowa dla niektórych wynajmujących stanie się w tym roku bardziej opłacalna niż ryczałt. Warto więc, aby na nowo przeprowadzili kalkulację.

Przykład:

Pan Nowak wynajmuje mieszkanie. Lokator płaci 4 tys. zł miesięcznie, czyli 48 tys. zł rocznie. Koszty wynajmu to 4 tys. zł rocznie. Dochód wynosi więc 44 tys. zł. W poprzednim roku bardziej opłacalny był ryczałt. W 2022 r. korzystniejsza jest skala. Pan Nowak zapłaci na niej 2380 zł podatku. Ryczałt wyniesie 4080 zł.

Wnioski z obliczeń mogą się zmienić, jeśli wynajmujący ma też inne zarobki. Przykładowo z etatu. Dochody rozliczane według skali się sumują. Opodatkowany w tej formie najem może więc spowodować, że znajdziemy się w drugim progu i zapłacimy 32-proc. podatek. W takiej sytuacji bardziej opłacalne może być zostawienie go na ryczałcie.

Manewry z formą opodatkowania są dopuszczalne jeszcze tylko w tym roku. Zgodnie z Polskim Ładem od 2023 r. wszyscy wynajmujący prywatnie muszą przejść na ryczałt. Prawo do rozliczenia w tym roku według skali wynika z przepisu przejściowego. Stanowi on, że zarabiający na wynajmie w 2022 r. mogą stosować zasady opodatkowania obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r. Czyli skalę albo ryczałt.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Duże znaczenie przy wyborze formy rozliczenia mają też związane z wynajmem wydatki. Na skali wolno je odliczyć od przychodu, na ryczałcie nie ma takiej możliwości. Jeśli więc wynajmujący planuje w tym roku większe inwestycje, np. zakup wyposażenia albo remont, będzie to dodatkowym argumentem za wyborem skali. Trzeba też pamiętać, że w 2023 r. już niczego nie odliczymy, bo obowiązkowy będzie ryczałt. Warto więc przyspieszyć planowane inwestycje.

Dla wynajmujących ważna jest też sprawa amortyzacji mieszkań i domów. Polski Ład generalnie jej zakazuje. Jest w nim jednak przepis przejściowy, z którego wynika, że jeszcze w 2022 r. odpisy amortyzacyjne od domów i mieszkań można zaliczać do podatkowych kosztów. Pod warunkiem że zostały nabyte bądź wytworzone przed 1 stycznia 2022 r.