Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy sprzedali mieszkanie czy dom i żeby nie płacić podatku, chcą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Minister finansów (MF) 13 października wydał interpretację ogólną, która potwierdza, że zwolnieniem objęte są nie tylko wydatki na meble kuchenne na zamówienie, ale także na duże urządzenia AGD, jak lodówka czy pralka.

Liczy się czas

Zgodnie z ustawą o PIT, o tym, czy mieszkanie lub dom można sprzedać bez konieczności rozliczania się z fiskusem, decyduje zasadniczo czas. Chodzi o pięć lat liczone od końca roku, w którym miało miejsce nabycie (wybudowanie). Odpłatne zbycie, np. sprzedaż, nieruchomości przed tym terminem podlega opodatkowaniu 19-proc. PIT od dochodu. Jednak ustawodawca przewidział tu jedną furtkę.

Chodzi o zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, dotyczące sytuacji, gdy podatnik pieniądze z opodatkowanej sprzedaży lokum przeznacza na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z tym przepisem wolne od PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych – w wysokości wyliczonej zgodnie ze specjalnym wzorem – jeżeli pieniądze zostaną w odpowiednim czasie wydane na własne cele mieszkaniowe. Podatnik ma na to maksymalnie trzy lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Schody zaczynają się jednak, gdy trzeba ustalić, jakie wydatki wchodzą w ulgę. Bo choć ich rodzaje określa sama ustawa o PIT – a wśród z nich są te poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego domu (jego części) czy mieszkania – to nie do końca wiadomo, o co konkretnie chodzi.

Na szczęście część wątpliwości została właśnie rozwiana. Z październikowej interpretacji MF jasno wynika, że w kategorii objętych zwolnieniem wydatków na własne cele mieszkaniowe mieszczą się te poniesione na zakup i montaż:

- kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej i ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – i to zarówno w zabudowie, jak i wolno stojących;

- szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej jej kompletem;

- oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, ale bez lamp wolno stojących;

- okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, okapów podszafkowych;

- mebli, które charakteryzuje trwały związek z budynkiem, wykonanych na indywidualne zlecenie, jak szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby;

- mebli w zabudowie kuchennej, jak np. zabudowa kuchenna „pod wymiar" i zabudowa kuchenna wolno stojąca.

Warto zwrócić uwagę, że MF nieco inaczej traktuje meble. O ile bowiem w przypadku zabudowy kuchennej obejmuje ulgą te pod wymiar zarówno w zabudowie, jak i wolno stojące, to w pozostałym zakresie wymaga ich trwałego połączenia np. ze ścianami. W konsekwencji wydatki na szafę będą dawały zwolnienie z PIT, ale tylko jeśli będzie ona wbudowana i wykonana na indywidualne zamówienie.

Trzeba też uważać przy rozliczaniu wydatków na AGD. Co prawda resort finansów nie widzi podstaw do ograniczania ulgi w przypadku tzw. dużych sprzętów. W interpretacji podkreślono, że własny cel mieszkaniowy polegać ma na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania, czyli normalnej ludzkiej egzystencji.

Zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych polega zatem także na realizacji prac remontowych/wykończeniowych obejmujących swym zakresem zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD), gdyż dają możliwość m.in. przygotowywania posiłków. MF zwraca uwagę, że urządzenia takie jak kuchenka, okap, piekarnik, zmywarka czy lodówka to obecnie standardowe wyposażenie każdego mieszkania czy domu i w większości wymagają m.in. specjalnych przyłączy. I choć na przykład zazwyczaj lodówka ich nie wymaga, to resort nie dopatrzył się podstaw, by wyłączać ją z tego katalogu, bo jej funkcja, czyli przechowywanie żywności, bezspornie wiąże się z realizacją podstawowych potrzeb życiowych.

MF podkreślił jednak, że za sprzęt umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych nie można uznawać małego AGD – czyli np. ekspresów do kawy, tosterów, opiekaczy, kuchenek mikrofalowych, itp. Jego zdaniem są to akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność.

Krok w dobrą stronę

Eksperci doceniają inicjatywę resortu.

– Wydanie interpretacji ogólnej w zakresie tzw. ulgi mieszkaniowej należy oceniać bardzo pozytywnie, ponieważ jest ona bardzo często stosowana przez polskich podatników, a zarazem od lat wzbudza wiele wątpliwości interpretacyjnych. Minister finansów w treści interpretacji podaje katalog konkretnych wydatków, które bezsprzecznie uznaje za wydatki na cele mieszkaniowe, uprawniające do skorzystania z ulgi. Wyobrażam sobie, że w stosunku do tego zamkniętego katalogu spory w orzecznictwie całkowicie ustaną, z uwagi na jednoznaczne stanowisko ministerstwa – ocenia Ewa Guerri, doradca podatkowy, menedżer w Accreo.

Podobnego zdania jest Robert Krasnodębski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Rymarz Zdort. I choć zwraca uwagę, że interpretacja ogólna dotyczy wybranej grupy wydatków i nie rozwiewa wszystkich wątpliwości, to wskazuje kierunek interpretacyjny w kwestiach w niej nie ujętych.

– MF zauważa bowiem zarówno zmiany technologii stosowanych w budownictwie, jak i współczesnych zasad wykończeniowych. To, co kiedyś było ekstrawagancją lub w ogóle nie istniało, teraz jest standardem, bez którego trudno wyobrazić funkcjonalne korzystanie z mieszkania. Dlatego słusznie uznano, że to właśnie cel mieszkaniowy, czyli możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w danym lokum, powinien być podstawą kwalifikacji wydatku. Nie można także różnicować – co przyznaje interpretacja – zasad traktowania wydatków w zależności od stopnia ich trwałości związania z budynkiem – podkreśla Robert Krasnodębski.

W ocenie Ewy Guerri interpretacja ogólna to ważny sygnał dla organów skarbowych, aby celowościowo podchodzić do przepisów i możliwie szeroko rozumieć pojęcie wydatków realizowanych w ramach celów mieszkaniowych z art. 21 ust. 25 ustawy PIT.