O sytuacji na rynku biur mówi Olga Drela, dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku w firmie doradczej Colliers:

- Najemcy pozostają ostrożni. Wielu z nich wciąż opracowuje strategię powrotu do biura. Niepewność pogłębia też kolejna fala pandemii, której można się spodziewać jesienią i zimą. A to sprzyja przedłużeniu pracy hybrydowej i zdalnej. Obserwujemy jednak rosnącą aktywność firm. Podpisują nowe umowy, relokują się do nowych budynków. Dane za dziewięć miesięcy tego roku wskazują na duże zainteresowanie najemców powierzchniami biurowymi.

Wśród największych umów najmu na rynku warszawskim przeważają renegocjacje. Duże korporacje przedłużają wieloletnie kontrakty na wynajem powierzchni w dotychczasowych siedzibach. Nie brakuje też nowych kontraktów w nowo oddanych obiektach biurowych, takich jak Widok Towers, gdzie wprowadzi się urząd Warszawy (zajmie 11,3 tys. mkw.) czy Fabryka PZO, którą na swoją nową siedzibę wybrał Zarząd Transportu Miejskiego (9,8 tys. mkw.).

Popyt na biura poza Warszawą na ośmiu rynkach regionalnych to prawie 380 tys. mkw., o 16 proc. mniej niż w okresie od I do III kw. 2020 r. Tylko w III kw. 2021 r. popyt osiągnął poziom 111,5 tys. mkw., z czego ponad połowę tej powierzchni wynajęto w dwóch największych ośrodkach biurowych – w Krakowie i we Wrocławiu. W strukturze najmu za okres od stycznia do września 2021 r. przeważają nowe umowy – 50 proc., a udział renegocjacji zmniejszył się do 40 proc.

Za największe umowy najmu (zarówno renegocjacje kontraktów w dotychczasowych siedzibach, jak również relokacje do nowo powstających budynków) odpowiada sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Przykładem mogą być: umowa pre-let na najem 12,3 tys. mkw. we wrocławskim MidPoint 71 przez 3M Service Center EMEA czy nowa umowa najmu na 8,6 tys. mkw. w Podium Park A w Krakowie zawarta przez Heineken Global Shared Services.