Popyt na pokoje w prywatnych akademikach jest duży? Studenci chętnie je wynajmują?
W warunkach pandemii popyt na miejsca w domach studenckich jest znacznie mniejszy. Jednak prywatne akademiki cieszą się sporym zainteresowaniem. W badaniu przeprowadzonym przez CBRE w pierwszej połowie 2021 roku, spośród 62 akademików prywatnych (działających w ośmiu największych miastach akademickich) 18 nie dysponowało w ogóle wolnymi miejscami, w kolejnych sześciu było nie więcej niż kilka wolnych miejsc, a tylko w jednym przypadku wstrzymano wynajem na czas obostrzeń. Prywatne akademiki są atrakcyjne zwłaszcza dla osób z zagranicy, ale ich oferta przyciąga także krajowych studentów.
Ile mamy w Polsce gotowych prywatnych akademików? Ile w budowie?
W pierwszej połowie 2021 roku na ośmiu największych rynkach akademickich w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Lublin i Katowice) działały 62 obiekty definiujące się jako akademiki prywatne, łącznie dysponujące pulą 10 612 miejsc. Przez rok liczba miejsc w prywatnych akademikach wzrosła o 28 proc.
Badanie objęło wszystkie obiekty pozycjonujące się jako prywatne akademiki. Warto podkreślić, że jedynie ok. 20 z nich należy do klasy nowoczesnych aktywów inwestycyjnych. W największych miastach akademickich w budowie jest siedem akademików prywatnych, czyli o jeden mniej niż przed rokiem, ale na różnym etapie planowania jest kolejne 39 obiektów.