Mimo dynamicznie rosnących dochodów Polaków, najniższych w historii stóp procentowych i stopy bezrobocia od kilku miesięcy maleje zdolność kredytowa.
Dobra sytuacja rodzin
Trend wzrostu wynagrodzeń w Polsce dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej utrzymuje się od kilku lat. W ostatnich kilkunastu miesiącach tempo to przyśpieszyło i w czerwcu wynosiło już 7,5 proc. w skali roku, a średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi już 4848 zł. Ekonomiści spodziewają się, że pod koniec roku może nawet wyraźnie przekroczyć 9 proc. Stopy procentowe od ponad trzech lat są na historycznie niskim poziomie 1,5 proc. i nic nie zapowiada ich podwyżek w najbliższych być może nawet dwóch latach. Banki mają dużo kapitału i płynności, depozytów przybywa szybciej niż kredytów. Nie mają też problemu z niespłacanymi zobowiązaniami – udział tzw. kredytów nieregularnych jest najniższy w historii.
Jednak mimo tych sprzyjających warunków gospodarczych od czterech miesięcy konsekwentnie maleje zdolność kredytowa Polaków. Takie wnioski płyną z cyklicznej ankiety przeprowadzanej przez Open Finance.
Trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują, przynosząc do domu po średniej krajowej, może dziś pożyczyć na mieszkanie niecałe 499 tys. zł (to mediana). Do obliczeń przyjęto, że modelowi kredytobiorcy mają dobrą historię kredytową i nie są zadłużeni. Rodzina skłonna jest zaciągnąć kredyt na 30 lat i skorzystać z dwóch dodatkowych produktów – rachunku bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie, i karty płatniczej lub kredytowej. Kredytobiorcy wolą unikać ubezpieczeń czy programów regularnego oszczędzania. Zgodzą się na nie jedynie, jeśli będzie to bezwzględnie opłacalne.
– W marcu, gdy zaktualizowaliśmy wysyłaną do banków ankietę o najnowsze dane na temat wynagrodzeń statystycznej rodziny, mogła ona pożyczyć na mieszkanie 513 tysięcy. To o niemal 15 tys. więcej niż dziś. Sytuacja taka zdaje się sugerować, że banki bez hurraoptymizmu podchodzą do rekordowej koniunktury na rynku mieszkaniowym – mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance.