Ministerstwo Infrastruktury chce znowelizować specustawę o inwestycjach drogowych, aby cykl przygotowawczy do budowy dróg trwał maksymalnie 2 – 3 lata, a nie siedem, jak to często bywa obecnie. Projekt nowelizacji został właśnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Budowę dróg krajowych i samorządowych utrudnia konieczność wypłaty wysokich odszkodowań za nieruchomości pod nie przeznaczone, zwłaszcza w rejonie miast i osiedli. Od rodzaju działki i jej wielkości zależy wycena. Najłatwiej wycenić działkę niezabudowaną. Co jednak, gdy stoi na niej dom mieszkalny, zakład produkcyjny, rosną drzewa owocowe?
Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r.
nakazuje rzeczoznawcy majątkowemu zastosować wycenę gruntu wedle cen transakcyjnych na rynku inwestycji drogowych, a dla budynków i innych elementów przyjąć metodę odtworzeniową z uwzględnieniem stopnia zużycia. Taka wycena dla gruntów rolnych jest korzystna, natomiast zdaniem właścicieli działek budowlanych, które są droższe od drogowych, nie ma ona nic wspólnego z pojęciem „słuszne odszkodowanie” zapisanym w konstytucji (art. 21). Specustawa nie przewidywała też zwrotu utraconych korzyści, np. gdy na działce była prowadzona działalność gospodarcza lub konieczna staje się zmiana profilu gospodarki rolnej.
Co z kolei uczynić, gdy nastąpił podział nieruchomości w wyniku budowy drogi i część działki nie nadaje się już do wykorzystania? Przepisy regulują tę sprawę bardzo ogólnie, podobnie jak sprawy nieruchomości zamiennych.