Tego typu grunty są własnością samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. W pierwszym wypadku gminę reprezentuje wójt, burmistrz, prezydent miasta, w drugim – starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.
Za korzystanie z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste pobierają oni dwa rodzaje opłat: jednorazową tzw. pierwszą opłatę oraz roczne opłaty (art. 72 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=11312BD3AD1A05F8967A32294ECC560F?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link]).
Jednorazową opłatę wnosi się wtedy, gdy po raz pierwszy dochodzi do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. [b]Wynosi ona od 15 do 25 proc. ceny gruntu ustalonej i musi być zapłacona najpóźniej w dniu zawarcia umowy[/b].
Natomiast opłaty roczne użytkownik wieczysty uiszcza przez cały czas użytkowania. Ich wysokość zależy od określonego w umowie celu, na jaki oddano grunt w użytkowanie (patrz ramka).
[b]Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku, z wyjątkiem tego roku[/b], w którym ustanowiono użytkowanie wieczyste – wtedy się nie płaci.