[b][i]Jestem współwłaścicielem działki, na której stoi budynek gospodarczy. Chcę go rozbudować, ale emeryci, którzy mają dożywotnie użytkowanie tej działki (akt notarialny nosi tytuł "umowa o dożywocie"), nie wyrażają zgody na tę inwestycję. Z moich informacji wynika że starostwo nie będzie w ogóle informowało dożywotnika o planowanej inwestycji ponieważ wymagana jest tylko zgoda współwłaścicieli, a tak oczywiście jest. Czy mam prawo do wykonania tej inwestycji? Tam, gdzie planowana jest rozbudowa, obecnie jest wybetonowany plac (nieużytek), a częściowo rosną drzewa owocowe, które trzeba byłoby usunąć. Czy dożywotnicy mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeśli rozbudowa pomniejszy ich dożywocie?
I jeszcze jedno pytanie: jeśli budynek miałby powyżej 8 metrów wysokości, to czy potrzebne są zgody sąsiadów?[/i][/b]
[b]- Ł.Ch. [/b]
Z listu wynika, że czytelnik jest współwłaścicielem nieruchomości obciążonej prawem dożywocia na rzecz małżeństwa emerytów. W skład tego prawa wchodzi dodatkowo prawo użytkowania części lub całości nieruchomości, na której czytelnik planuje rozbudowę budynku. Z tego powodu [b]uprawnień do przeprowadzenia inwestycji wbrew woli dożywotników-użytkowników nie wolno wysnuwać tylko z treści prawa dożywocia. [/b]
Prawo dożywocia emeryci musieli uzyskać w zamian za notarialne przeniesienie własności nieruchomości na osobę, która w zamian zobowiązała się do zapewnienia dożywotnich świadczeń na ich rzecz. Zgodnie z art. 908 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] rodzaj tych świadczeń i ich zakres strony umowy dożywocia ustalają w umowie. Jeśli tego nie zrobią, nabywca nieruchomości powinien zapewnić dożywotnikowi albo/i wskazanej przez niego osobie bliskiej ustawowe minimum, czyli przyjąć go jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Co ważne - obowiązki te obciążać będą każdorazowego właściciela nieruchomości zbytej w zamian za dożywocie (art. 910 ust. 2 k.c.) . Nawet wtedy, gdy nabywając nieruchomość nie wiedział o istniejącym obciążeniu (prawo dożywocia nie musi być ujawnione w księdze wieczystej).