Reklama
Rozwiń

Jak wyeliminować podstawione osoby w przetargach

W Szczecinie trwają rozmowy w sprawie sposobu wyeliminowania z udziału w przetargach na zakup państwowej ziemi osób podstawionych. Rozmowy idą w dobrym kierunku - ocenił w piątek w Sejmie minister rolnictwa Stanisław Kalemba

Publikacja: 04.01.2013 16:55

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba odpowiadał na pytania posłów PiS, którzy pytali o nieprawidłowości w sprzedaży ziemi w woj. zachodniopomorskim - chodzi o zakup gruntów przez podstawione osoby, tzw. słupy. W Szczecinie rolnicy protestowali już w tej sprawie w lutym i czerwcu 2012 r., kolejna akcja rozpoczęła się 5 grudnia.

- Protestujący twierdzą, że nawet 80 proc. sprzedawanej ziemi z Agencji na Pomorzu Zachodnim mogło trafić do cudzoziemców - mówił poseł Jan Warzecha.

Szef resort rolnictwa przyznał, że taki problem występuje w Zachodniopomorskim i zapewnił, że wszystkie przypadki dotyczące możliwego udziału osób podstawionych w przetargach ograniczonych zostały skierowane do CBA i ABW. Dodał, że resort zgadza się z postulatami protestujących rolników, co znalazło wyraz w podpisanym 28 grudnia ub.r. porozumieniu. M.in. znalazło się w nim stwierdzenie, że podstawowym celem realizacji ustawy o ustroju rolnym przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) jest tworzenie i poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.

Podkreślił, że w przetargach ograniczonych mogą brać udział jedynie osoby uprawnione, czyli zamieszkałe na terenie danej gminy i posiadające określone kwalifikacje rolnicze. Jeżeli rolnik spełnia te kryteria, to ANR nie ma możliwości prawnych niedopuszczenia takiej osoby do udziału w przetargu - stwierdził minister.

Przypomniał, że w tej sprawie spotykał się z protestującymi rolnikami dwukrotnie. W wyniku ostatniego spotkania pod koniec grudnia ub. roku podpisane zostało porozumienie dotyczące m.in. wypracowania nowych zasad sprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Obecnie, powiedział minister, zasady te są doprecyzowywane i rozmowy "idą w dobrym kierunku". Oznacza to, że w przyszłym tygodniu resort będzie mógł podpisać kolejne porozumienie z protestującymi rolnikami.

Kalemba poinformował, że w związku ze zgłaszanymi przez rolników nieprawidłowościami pracownicy szczecińskiego oddziału zostali specjalnie przeszkoleni. "Uczulono ich, by wnikliwie analizowali dokumenty osób, które chcą wziąć udział w przetargach, a gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość potwierdzona dowodami występowania osób podstawionych, nie dopuszczali ich do przetargu, odwołując go" - mówił Kalemba. Zaznaczył, że od 8 grudnia przetargi ograniczone zostały zawieszone do czasu uszczegółowienia przepisów, co spotkało się z zadowoleniem rolników.

Jak wyjaśnił minister, resort rolnictwa chce zaproponować, aby w umowach notarialnych zapisany był warunek użytkowania nabytej w przetargu ograniczonym ziemi na cele rolnicze przez kilka lat. Ponadto ANR będzie miała prawo odkupu takich gruntów w przypadku, gdy ten warunek nie zostanie spełniony. W komisjach przetargowych ma natomiast brać udział przedstawiciel izb rolniczych.

- W moim przekonaniu problem jest realny, jeżeli chodzi o słupy (osoby podstawione - PAP), natomiast zakres tego nie jest taki szeroki, jak mówią rolnicy, a ceny gruntów w tym województwie są jedne z niższych w całym kraju. Trzeba to jednak wyjaśnić aż do bólu i ja jako minister jestem tym zainteresowany, w tej sprawie będę współpracował z rolnikami, samorządom i organizacjami rolniczymi - powiedział Kalemba.

Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy