Polskie nieruchomości mają wzięcie

W I półroczu inwestorzy kupowali nad Wisłą głównie magazyny i topowe biura. Rzeka gotówki popłynęła na rynek mieszkaniowy.

Publikacja: 21.07.2021 10:13

W I półroczu pod młotek poszedł m.in. kompleks Neopark zbudowany przez Yareal Polska

W I półroczu pod młotek poszedł m.in. kompleks Neopark zbudowany przez Yareal Polska

Foto: materiały prasowe

2 mld euro ulokowali w I półroczu inwestorzy na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce – oszacowali eksperci Avison Young. Wartość w stosunku do liczby transakcji (62) wskazuje, że rynek nad Wisłą charakteryzuje się wysoką płynnością i więcej jest transakcji o niższej jednostkowej wartości niż wcześniej. Inwestorzy koncentrują się na aktywach relatywnie bezpiecznych, przede wszystkim magazynach i biurach, a także mniejszych obiektach handlowych typu convenience. Rozpędzają się też inwestycje w portfele mieszkań na wynajem.

900 mln euro inwestorzy ulokowali w magazyny, zawarto 22 transakcje. Kupowano przede wszystkim aktywa zlokalizowane w największych hubach, głównie Polsce Centralnej i na Górnym Śląsku. Ponad 1/3 transakcji przypadła na obiekty logistyki miejskiej.

Na rynku biurowym ulokowano 800 mln euro. W samym II kwartale na celowniku były przede wszystkim nieruchomości warszawskie, tu coraz mocniej przyciąga Mokotów. 96 proc. inwestorów, którzy wydali pieniądze na biura w Polsce, pochodziło z Europy.

Na nieruchomości handlowe inwestorzy przeznaczyli 300 mln euro dokonując 20 transakcji. Dominowały transakcje oportunistyczne (jak przejmowanie sklepów po wycofującej się sieci Tesco), a w samym II kwartale hitem były mniejsze obiekty handlowe typu convenience, w tym takie zlokalizowane w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców.

Do ogólnej wartości transakcji Avison Young nie zalicza tego, co dzieje się na rynku mieszkaniowym. To dlatego, że w Polsce nie ma jeszcze działających portfeli, które mogłyby kupić fundusze, obecnie odnotowywane transakcje to zamówienia, jakie deweloperzy otrzymują od inwestorów (np. Spravia od Heimstaden Bostad). Dodając do tego przejęcia - Spravii (d. Budimex Nieruchomości) przez Cornerstone i Crestyl, Archicomu przez Echo oraz Sento przez Dom Development - analitycy Avison Young szacują wartość inwestycji w mieszkaniówkę na 550 mln euro.

Co dalej? Zdaniem analityków, na globalnym rynku widać stabilizację, inwestorzy koncentrują się wciąż na bezpiecznych strategiach. Spodziewane jest więc nadal zainteresowanie głównie magazynami i obiektami convenience – zwłaszcza że deweloperzy zapewniają podaż. Na rynku biurowym wzięcie będą mieć nieruchomości typu prime. Dalej będzie się rozwijać rynek PRS.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne