Ponieważ przepisy dotyczące postępowania w wypadku odstępstw budzą wątpliwości, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował interpretację (można ją znaleźć na stronie internetowej www.gunb.gov.pl). Chodzi o art. 9 prawa budowlanego. Z interpretacji wynika, że wolno naruszyć przepisy techniczno-budowlane, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Inwestycja nie może też spowodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia.
Odstępstwo od tych przepisów wymaga zgody starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu oraz upoważnienia ministra budownictwa. O to ostatnie może ubiegać się bądź to starosta lub prezydent miasta z urzędu, bądź to sam inwestor.
Minister ma prawo odmówić. Wystarczy, że uzna wniosek za wadliwy lub niezasługujący na uwzględnienie. Udzielenie upoważnienia może także uzależnić od spełnienia dodatkowych warunków.
Starosta lub prezydent miasta, jeżeli dysponuje już upoważnieniem, podejmuje decyzję, czy wyrazić zgodę, czy odmówić. Robi to w formie postanowienia. Poprzedza ono wydanie pozwolenia na budowę.
Uwaga! Przedsiębiorcy nie przysługuje zażalenie, gdy starosta nie zechce wyrazić zgody. Nie może też ubiegać się o zmianę postanowienia starosty.