Od niedawna jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej skupiającej 30 lokatorów. Od ponad dwóch lat notujemy różnice wskazań wodomierza głównego w porównaniu z sumą wskazań wodomierzy indywidualnych. Naszą ostatnią propozycją rozwiązania problemu kradzieży wody jest jednoczesna wymiana wszystkich wodomierzy oraz kontrola instalacji wodnej u poszczególnych odbiorców przeprowadzona przez niezależną firmę. Na przygotowanym w tej sprawie piśmie złożyli podpisy właściciele, których znacząca większość jest za przeprowadzeniem takiej operacji. Czy to wystarczająca forma, aby podjąć działanie? W dokumencie była między innymi ujęta zgoda na pokrycie kosztów z funduszu remontowego. Czy do pokrycia kosztów przedsięwzięcia możemy wykorzystać fundusz? A jeśli nie, w jaki sposób przeprowadzić całą operację?
(nazwisko znane redakcji)
Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego
- Podjęte przez pana czynności są sprzeczne z podstawowymi wymogami sprawowania zarządu przez wspólnotę mieszkaniową, o której stanowi art. 21 ustawy o własności lokali.
Prawidłowe postępowanie polega na zwołaniu zebrania wspólnoty mieszkaniowej i podjęciu na tymże zebraniu stosownej uchwały o wymianie wodomierzy oraz zlecenie kontroli instalacji wodnej u wszystkich właścicieli lokali. Jeśli państwa wspólnota przyjęła już roczny plan gospodarczy, z którego nie wynikają zamierzane przez zarząd czynności, należy ten plan zmienić przez jego właściwą aktualizację.