Radosław L. Kwaśnicki, Maria Bogajewska |
Osoby prawne (spółki kapitałowe, spółdzielnie itd.) mogą być reprezentowane – to znaczy składać lub przyjmować oświadczenia woli i wiedzy – przez przedstawicieli ustawowych (tzw. piastunów) lub pełnomocników (prokurentów). Reprezentacja przez piastunów polega na składaniu i przyjmowaniu za daną osobę prawną wszelkich oświadczeń woli i wiedzy, natomiast pełnomocnicy działają w imieniu i na rzecz tej osoby. Organem uprawnionym do reprezentowania spółek kapitałowych oraz spółdzielni jest – co do, doznającej niekiedy wyjątków, zasady – zarząd. Zasady reprezentowania spółek określone są w kodeksie spółek handlowych (ksh), a spółdzielni w ustawie – Prawo spółdzielcze. W sprawach przez te ustawy nieuregulowanych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (kc). W praktyce jednym z najistotniejszych i najbardziej kontrowersyjnych zagadnień na tej płaszczyźnie jest ocena skutków (sankcji) wadliwej czynności prawnej dokonanej przez organ spółki (spółdzielni).
Jedną z ważniejszych norm regulujących skutki dokonania czynności prawnej przez zarząd spółki kapitałowej jest art. 17 ksh. Wynika z niego, iż czynność prawna dokonana przez spółkę bez uzyskania wymaganej ustawą zgody zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) albo rady nadzorczej jest nieważna (§ 1). Zgoda ta może jednak być wyrażona również po dokonaniu czynności – potwierdzenie takie musi nastąpić nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę i ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej (§ 2).
Opisaną konstrukcję określa się w pewnym uproszczeniu mianem bezskuteczności czasowo zawieszonej. Jej niewątpliwa zaleta polega na tym, iż zamiast uznania danej umowy od razu za bezwzględnie nieważną upoważniony organ spółki (organ, który powinien wyrazić zgodę) może sam rozstrzygnąć o jej ważności poprzez stosowne potwierdzenie. W spółkach kapitałowych ma na to jedynie dwa miesiące, po których bezowocnym upływie czynność spółki jest ostatecznie bezwzględnie nieważna (§ 2).
Ksh milczy na temat sankcji w wypadku czynności prawnej spółki kapitałowej dokonanej wadliwie przez jej organ (np. złożenie oświadczenia woli przez jednego członka zarządu, gdy w umowie spółki czy statucie przyjęto reprezentację łączną). W takiej sytuacji art. 17 ksh nie znajduje zastosowania, gdyż – co ważne – nie odnosi się on do reprezentacji spółki, lecz jedynie do prowadzenia jej spraw.