Spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła do sądu o zasądzenie na jej rzecz zaległych opłat czynszowych od lokatorów mieszkań i najemców lokali użytkowych. Sąd nakazał egzekucję długów. Dłużnicy mieli też zwrócić spółdzielni koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego. Spółdzielnia księgowała zwracane koszty jako pozostałe przychody operacyjne, ale nie wiedziała, czy musi odprowadzić od nich podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Poprosiła o interpretację Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich, który stwierdził, że podatek się należy.
Spółdzielnia nie pogodziła się z tym stanowiskiem, gdyż – argumentowała – zwroty poniesionych kosztów sądowych i egzekucyjnych wiążą się z nieterminowym uiszczeniem obowiązkowych opłat wnoszonych przez użytkowników i najemców. Opłaty te stanowią przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a takie przychody są wolne od CIT, jeśli są przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu uznał stanowisko I instancji za nieprawidłowe. – Skoro czynsz za lokale mieszkalne niewątpliwie jest przychodem dotyczącym zasobów mieszkaniowych, to również koszty sądowe i egzekucyjne związane z jego egzekwowaniem winny być zaliczone do tej grupy – argumentowała izba. Jednocześnie zaznaczyła, że do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi nie można zaliczyć przychodów z tytułu zwrotu kosztów sądowych i egzekucyjnych dotyczących należności od najemców lokali użytkowych.
Źródło: http://sip.mf.gov.pl