Jest to bowiem dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów z 5 marca 2008 r. (DD6/8213/11/ KWW/07/MB7/82; pisaliśmy o niej już w „Rz” z 8/9 marca w artykule „Spółdzielnie już wiedzą, jak płacić CIT”) wydanej na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej (co oznacza, że zastosowanie się do niej nie może szkodzić podatnikom).
Podatek trzeba będzie natomiast zapłacić od dochodów z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. z wynajmu powierzchni budynków mieszkalnych na reklamy, dachów pod anteny satelitarne, lokali użytkowych.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT nieopodatkowane są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Ze zwolnienia wyłączone są dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (bez względu na to, na co zostały wydane).
Ustawa o CIT nie definiuje jednak, co należy rozumieć pod pojęciem „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”. Pierwszą próbę jego wyjaśnienia Ministerstwo Finansów podjęło w piśmie z 22 grudnia 2006 r. (DD6-8213-438/WK/06/339/391). Nie rozstrzygnęło jednak wszystkich wątpliwości, chociażby związanych z rozliczeniem odsetek od nieterminowych wpłat czynszów. Praktyka była bardzo różna, część organów podatkowych (np. Izba Skarbowa w Katowicach) uważała, że są one opodatkowane, część (np. Urząd Skarbowy w Krasnymstawie oraz Urząd Skarbowy w Pułtusku), że zwolnione (pisaliśmy o tym w „Rz” z 25 stycznia 2008 r. w artykule „Problemy z CIT od odsetek to efekt luki prawnej”).
W interpretacji z 5 marca br. MF stwierdziło, że odsetki od nieterminowych wpłat za korzystanie z zasobów mieszkaniowych są zwolnione z podatku. Co więcej przyznało, że zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne, ale również „pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie”.