Oczywiście ocena, czy rzeczywiście zaległości są długotrwałe czy nie, czy chodzi tylko o szykanę należy do sądu.
Jeśli sąd uzna żądanie wobec zalegającego z opłatami za usprawiedliwione, nakazuje sprzedaż lokum. Obowiązują w tym zakresie takie same przepisy jak w wypadku sprzedaży nieruchomości za długi w trybie egzekucji komorniczej.
Komornik na wniosek wspólnoty czy spółdzielni zorganizuje wówczas licytację (przetarg), wyznaczając jako cenę wywoławczą mieszkania wartość wynikającą z oszacowania. Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. Jeżeli nie przyniesie ona rezultatu, bo nikt do niej nie przystąpi, komornik musi ogłosić drugą licytację, z ceną wywoławczą wynoszącą dwie trzecie sumy oszacowania. Jest to najniższa cena, za którą może być sprzedane mieszkanie będące nieruchomością.
Jeśli także druga licytacja nie da rezultatu, wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia może się zdecydować na skorzystanie z przysługującego wierzycielowi prawa przejęcia licytowanej nieruchomości. Uprawnienie to przyznaje m.in. wierzycielowi egzekwowanej należności art. 984 kodeksu postępowania cywilnego.
Możliwość uzyskania przez wspólnotę na podstawie art. 984 k.p.c. prawa własności do lokum członka zalegającego z opłatami Sąd Najwyższy potwierdził w wyroku z 10 grudnia 2004 r. (sygn. III CK 55/04). Ostatecznie jednak to, że wspólnota może posiadać majątek własny, odrębny od majątku jej członków – właścicieli poszczególnych lokali, przesądził SN w uchwale z 21 grudnia 2007 r. podjętej w powiększonym składzie siedmiu sędziów (sygn. III CZP 65/07). Sędziowie zdecydowali nadać jej moc zasady prawnej. Nie powinno być wątpliwości, że wspólnota może się stać ich właścicielem zarówno na podstawie umowy, jak i w drodze postępowania egzekucyjnego. Dopiero gdy własność mieszkania członka wspólnoty czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przejdzie na wspólnotę, spółdzielnię lub innego nabywcę, nowy właściciel może wystąpić do sądu o eksmisję dłużnika i osób z nim zamieszkałych.
W art. 16 ust. 2 ustawy o własności lokali wyraźnie zapisano, że właścicielowi, a więc także osobie pozbawionej spółdzielczego prawa do lokalu, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.