Od stycznia były trzy podwyżki cen materiałów. W lutym zdrożały beton, płyty styropianowe, materiały z drewna oraz płyty gipsowo-kartonowe. W górę poszły także ceny tynków zewnętrznych i wewnętrznych.
W kwietniu była kolejna podwyżka cen prętów zbrojeniowych stropu i wieńca oraz płyt gipsowo-kartonowych. Wzrosły ceny drzwi zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W czerwcu z kolei odnotowano zarówno wzrost, jak i spadki cen materiałów budowlanych. Tańsze były pustaki, cegła dziurawka oraz płyty gipsowo-kartonowe. Zdrożały natomiast materiały izolacyjne, pręty zbrojeniowe stropu i wieńca oraz drewno.
W porównaniu z ubiegłym rokiem podwyżki były niewielkie i wahały się w granicach do 16 proc. Najbardziej w stosunku do stycznia 2008 r. wzrosły ceny drewna (15,5 proc.), w dalszej kolejności styropianu oraz tynków zewnętrznych (około 10 proc.). Porównując ceny do stycznia bieżącego roku, podwyżki objęły materiały wykorzystywane w pięciu z sześciu wymienionych etapów budowy. Najbardziej wzrosły koszty wykonania elewacji (7,1 proc.), następnie fundamentów (6,57 proc.) oraz stropu nad parterem (6,14 proc.), gdyż wzrosły ceny niemal wszystkich wykorzystywanych w tych etapach materiałów.
Spadł natomiast koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do wykonania parteru i poddasza (minus 1,06 proc.). Wiąże się to ze spadkiem cen pustaków i cegły, których zakup stanowi ok. 50 proc. kosztów wszystkich materiałów potrzebnych na tym etapie budowy.
Po okresie dwumiesięcznego spadku przychodów w wielu sklepach i składach budowlanych nastąpiło ożywienie popytu i wzrost przychodów. Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w lipcu 2008 r. były o 20 – 30 proc. wyższe niż przed rokiem i zarazem o 10 – 20 proc. wyższe niż w czerwcu 2008 r.