(nazwisko do wiadomości redakcji)

[i]Anna Kozanecka--Żarnecka, radca prawny Kancelaria Chałas i Wspólnicy[/i]

– Jak stanowi art. 688 kodeksu cywilnego, najem lokalu można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie. Z przedstawionego przez czytelnika stanu faktycznego wynika, że umowa zawarta została na czas nieoznaczony. Jeśli dodatkowo umowa stanowi, że czynsz ma być płatny miesięcznie, to ww. przepis znajdzie zastosowanie w odniesieniu do czytelnika.

Należy przy tym zaznaczyć, iż zgodnie z dominującym poglądem doktryny art. 688 kodeksu cywilnego ma charakter przepisu jednostronnie bezwzględnie obowiązującego, co oznacza, że strony nie mogą skutecznie zawrzeć w umowie najmu lokalu postanowienia, które przewiduje krótszy niż ustawowy termin wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieoznaczony i przy czynszu płatnym miesięcznie. Stanowisko to potwierdzone zostało w wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2000 r. (II CKN 264/00), który wskazał, iż dopuszczalne jest jedynie zastrzeżenie dłuższego terminu wypowiedzenia od określonego w art. 688 kodeksu cywilnego.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż w przypadku wypowiedzenia przez czytelnika umowy najmu wynajmujący może uznać je za skuteczne dopiero po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia wynikającego z ustawy i domagać się od czytelnika zapłaty czynszu za cały ten okres, a nie jedynie za miesiąc. Nie można przy tym wykluczyć, że w razie skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego sąd przyznałby rację wynajmującemu. Radzę więc zawarcie porozumienia pomiędzy stronami umowy najmu.