Kupujący wolą mieszkania już dostępne na rynku niż inwestycje dopiero realizowane przez deweloperów. Główną przyczyną jest czas oczekiwania na ich ukończenie, który zwykle oscyluje w granicach 18 miesięcy.

Najbardziej stabilną częścią rynku pozostają mieszkania z niższych segmentów, co jest uwarunkowane ograniczoną siłą nabywczą kupujących. W Warszawie cena całkowita takich lokali nie przekracza 400 tys. zł.

Przewidujemy, że dzisiejsza podaż w tym segmencie, przy założeniu stałego poziomu zapotrzebowania, zostanie wchłonięta przez rynek w pierwszej kolejności, a w ciągu najbliższych sześciu – ośmiu miesięcy popyt na takie lokale powinien przewyższyć podaż.

Deweloperzy skupiający się na tej części rynku mogą z optymizmem patrzeć na lata 2009 i 2010. W przypadku wyższych segmentów, taka zmiana nastąpi nie wcześniej niż w 2010 roku.

W najbliższym czasie zainteresowanie deweloperów skupi się więc na mieszkaniach, których całkowita cena rynkowa nie przekroczy 400 tys. zł. W większości będą to lokale z niższych segmentów (mieszkania popularne). Jednocześnie powstawać będą także mniejsze mieszkania położone w atrakcyjnych lokalizacjach.