1) Fundusz udziałowy – wg kwot nominalnych wniesionych przez członków zamieszkałych w zasobach w Y………………… wg wykazów imiennych.
2) Fundusz zasobowy w środkach trwałych – w stosunku do przejmowanych środków trwałych uwzględniając aktualizację na dzień 01.01.1995 r. pomniejszony o wkłady mieszkaniowe i budowlane.
3) Fundusz zasobowy w środkach obrotowych – proporcjonalnie do powierzchni użytkowej spółdzielczych lokali mieszkalnych.
4) Fundusz wkładów mieszkaniowych i budowlanych wg posiadanych wkładów członków zamieszkałych w zasobach przy poszczególnych ulicach wg imiennych wykazów.
5) Fundusz remontowy wg powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych.
III Członkowie oczekujący i kandydaci wg swojego wyboru:Przystąpią do nowej Spółdzielni lub pozostaną w Spółdzielni dotychczasowej. Wniesione wkłady mieszkaniowe zostaną przekazane za członkami oczekującymi i kandydatami.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem …………………….
Głosowało za …………………..
Głosowało przeciw…………………
Podpisy Prezydium Walnego Zgromadzenia – część……..
1) Przewodniczący……………
2) Zastępca Przewodniczącego…………………
3) Sekretarz…………………..
Krzysztof Dziewior z Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego:
W uchwale dotyczącej podziału na spółdzielnię — matkę i spółdzielnię — córkę musi znaleźć się plan podziału składników majątkowych.
Spółdzielnia - matka w ślad za nieruchomościami musi przekazać finansujące te nieruchomości fundusze. Właściwymi funduszami są fundusz wkładów mieszkaniowych (mieszkania lokatorskie) i fundusz wkładów budowlanych (lokale własnościowe).
Każda nieruchomość posiada swój własny fundusz np. remontowy i nie można go w chwili obecnej uspołeczniać poprzez rozliczenie inne niż wynikające z zapisów ksiąg rachunkowych spółdzielni - matki. W ślad za funduszem remontowym poszczególnych nieruchomości do nowopowstałej spółdzielni powinny przejść środki finansowe w postaci przelewu na rachunek bankowy.
Czy taki plan powinien wykonać biegły rewident? Niekoniecznie, gdyż rewidenci dobrze znają się na sprawozdaniach finansowych, ale niekoniecznie na wszystkich zagadnieniach związanych z podziałem. To raczej zadanie dla fachowca, który dobrze się zna na prawie spółdzielczym.
Odnosząc się do przesłanego projektu; muszę powiedzieć, że tak napisana uchwała podziałowa spółdzielni jest niezgodna z obowiązującym prawem ponieważ nie posiada opracowanego planu podziału. Dokonanie podziału spółdzielni według tak sprecyzowanej uchwały doprowadzi tylko i wyłącznie do niepotrzebnych procesów sądowych o podział aktywów trwałych. Wymóg zatwierdzenia sprawozdania spółdzielni na dzień podziału oraz na dzień otwarcia ksiąg spółdzielni matki i córki według mojej wiedzy nie jest w stanie przeprowadzić biegły rewident z uwagi na brak podstawowej w tym zakresie wiedzy polegającym na praktycznym przełożeniu „złotej zasady bilansowej” do właściwego zweryfikowania planu podziału aktywów i finansujących je pasywów. Tak naprawdę uchwała powinna być napisana jeszcze raz bo jej poprawić już nie można. Według mojej oceny w tej uchwale podziałowej brak:
• Planu podziału składników majątkowych
• Zły jest zapis paragrafu 3 uchwały. Co to znaczy przekazać budynki mieszkalne nieodpłatnie w ciężar funduszy je finansujących? Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych w aktywach spółdzielni są nieruchomości, czyli budynki wraz z gruntem i przekazuje się je w wartościach wynikających z zapisów księgowych a nie według „ewidencji księgowej”
• Spółdzielnia „matka” w ślad za nieruchomościami musi przekazać finansujące te nieruchomości fundusze. W spółdzielniach mieszkaniowych nie występuje pojęcie funduszu zasobowego w środkach trwałych. Fundusz zasobowy jest funduszem powstającym z wpisowego oraz podziału nadwyżki bilansowej. Podział tego funduszu powinien nastąpić w układzie przyjętego wskaźnika wynikającego z ilości przechodzących do nowej spółdzielni członków względnie wg innego nie kwestionowane przez obydwie strony wskaźnika.
• Ta sama uwaga dotyczy garaży i gruntów – jeśli w ślad za przekazaniem gruntów czy też wieczystego użytkowania do nowej spółdzielni nie zostaną przekazane fundusze finansujące te środki trwałe. przy braku tego zapisu nowo powstała spółdzielnia będzie musiała te wartości odkupić nie wiadomo po jakiej cenie od spółdzielni „matki”.
• Zapis dotyczący funduszy jest nieprawidłowy, ponieważ każda nieruchomość posiada swój własny fundusz np. remontowy i nie można go w chwili obecnej uspołeczniać.
• Według mojej oceny przygotowany podział nie uwzględnia tzw. lokali użytkowych będących w najmie. Te lokale muszą również zostać podzielone właściwym wskaźnikiem zapisanym w uchwale. Cały majątek spółdzielni dzielonej w stosunku do którego spółdzielni matka się uwłaszczyła (w trybie art. 40 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), powinna zostać podzielona stosownym składnikiem.
Tylko przy zachowaniu tych zasad podział jest rzetelny, uczciwy i satysfakcjonujący obydwie strony.
Reasumując — uchwała w tym wygotowaniu jest nie do przyjęcia, posiada wady formalno - prawne oraz jest krzywdząca dla nowo powstałej spółdzielni.