Roczne zebranie obowiązkowo zwołuje się w dużych wspólnotach mieszkaniowych (powyżej siedmiu lokali). Robi się to w pierwszym kwartale każdego roku (może to zrobić zarząd, każdy właściciel, wszyscy lub kilku z nich). To wtedy właściciele decydują o najważniejszych sprawach swojej wspólnoty.
[srodtytul]Jakie decyzje [/srodtytul]
Przepisy zawierają wykaz spraw, którymi właściciele powinni się zająć na zebraniu (art. 30 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link]).
Wspólnota ocenia więc m.in. pracę zarządu i udziela absolutorium lub nie. Absolutorium to rodzaj akceptacji działalności zarządu w danym roku i jednocześnie przyzwolenie na dalsze sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną. Nieudzielenie absolutorium nie oznacza jednak automatycznego odwołania zarządu. Jeżeli wspólnota nie jest zadowolona z jego pracy, musi podjąć odrębną uchwałę odwołującą. Właściciele uchwalają również roczny plan gospodarczy zarządu nieruchomością wspólną i wysokość opłat na pokrycie kosztów zarządu. To w tym planie decydują, jakie w danym roku będą płacić zaliczki na utrzymanie swojej nieruchomości oraz o ewentualnych remontach, zaciągnięciu kredytu itd.
Właściciele mogą na zebraniu poruszyć jeszcze inne ważne dla siebie kwestie. Muszą jednak wtedy pamiętać o odpowiednio wcześniejszym powiadomieniu o tym zamiarze zarządu, który przygotuje w tej sprawie projekt uchwały, a następnie dołączy do zawiadomienia o zebraniu. Projekt uchwały może przygotować też sam właściciel. Swoje postulaty ma prawo zgłosić także w trakcie zebrania.