[b]Rz: Czy w Bułgarii cudzoziemcy mogą bez ograniczeń kupować ziemię i mieszkania?[/b]
[b]Aleksandra Kamińska, Boyko Guerginow:[/b] Przed przystąpieniem Bułgarii do UE cudzoziemcy nie mogli nabywać prawa własności nieruchomości gruntowych. Jednak od roku 2005 dostęp do rynku nieruchomości dla cudzoziemców został znacznie ułatwiony.
Zgodnie z traktatem akcesyjnym w Bułgarii obowiązują w stosunku do obywateli i osób prawnych z UE okresy przejściowe. Do 1 stycznia 2012 r. ograniczona pozostanie możliwość nabywania własności nieruchomości gruntowych dla osób niezamieszkujących na stałe w Bułgarii. Natomiast do 1 stycznia 2014 r. będą wciąż obowiązywać przepisy ograniczające swobodne nabywanie własności terenów rolnych i leśnych oraz lasów, chyba że obywatel Unii jest samodzielnym rolnikiem osiadłym i zameldowanym w Bułgarii.
Niezbędnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności nieruchomości gruntowej w Bułgarii jest stały pobyt na terenie tego kraju. Doprecyzowując pojęcie stałego pobytu, należy wskazać na wymogi stawiane przez bułgarską ustawę w tej kwestii: jest to nieprzerwany pobyt przez pięć lat na terenie Bułgarii oraz spełnienie dodatkowego warunku związanego z zatrudnieniem na terenie kraju.
Jeśli chodzi o mieszkania, bułgarskie prawo zezwala cudzoziemcom na swobodne nabywanie budynków (także pojedynczych lokali) bez potrzeby uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Budynki nie są bowiem traktowane jako nierozerwalna część nieruchomości gruntowej, więc możliwy jest zakup jedynie budynku, bez gruntu, na którym stoi.