– lokale te służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych właścicieli lokali i nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza i
– wspólnota przeznaczy te wpłaty na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
[srodtytul]...a co opodatkowane[/srodtytul]
Natomiast opodatkowane są dochody wspólnoty:
- uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ale nieprzeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów,
- z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi i to bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane (czyli nawet gdyby wspólnota przeznaczała je na gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi). Są to m.in. dochody z:
– wynajmowania lokali użytkowych,
– wynajmowania powierzchni budynków mieszkalnych na reklamy, dachów tych budynków pod anteny satelitarne.
To oznacza, że opodatkowanymi dochodami wspólnoty są również wpłaty pochodzące od tych członków wspólnoty, którzy są właścicielami lokali użytkowych, a nie mieszkaniowych. Wspólnota musi zapłacić od nich podatek, i to nawet gdyby przeznaczała je na utrzymanie nieruchomości wspólnej. Liczy się bowiem nie tylko cel, ale i źródło pochodzenia wpłat, a w świetle wyjaśnień ministra finansów lokale użytkowe nie należą do zasobów mieszkaniowych. Zasobami tymi są np. garaże, strychy i sutereny, natomiast lokale użytkowe nie.
„W związku z tym dochody uzyskane z lokali użytkowych, jako nieosiągnięte z zasobów mieszkaniowych, należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy również zauważyć, że bez wpływu na kwestię zwolnienia z opodatkowania pozostaje fakt, czy lokal użytkowy jest wynajmowany, czy pozostaje on pusty” – wyjaśniła [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 8 września 2008 r., IBPB3/423-495/08/PP (KAN-5923/08)[/b].
Do podobnych wniosków doszła [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 26 sierpnia 2008 r. (ITPB3/423-347/08/MK)[/b]: „lokale te (użytkowe – przyp. K.J.), wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami, nie stanowią zasobów mieszkaniowych. Zatem dochodu z tytułu zaliczek, opłat związanych z utrzymaniem lokali, jak i uczestniczenia w kosztach zarządu oraz zaliczek na fundusz remontowy, wnoszonych przez właścicieli lokali użytkowych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej, nie można uznać za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten nie korzysta więc ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 omawianej ustawy, i stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych”.
[srodtytul]Czasami podatek płaci też właściciel[/srodtytul]
Również właściciele lokali muszą czasami liczyć się z koniecznością rozliczenia się z fiskusem w związku z dodatkowymi „zarobkami” wspólnoty. Zdaniem organów podatkowych będzie tak wtedy, gdy dzięki temu będą wpłacać na jej konto mniejsze zaliczki, niż wynikałoby to ze zwykłego rozliczenia kosztów. Dotyczy to właścicieli zarówno lokali użytkowych, jak i mieszkaniowych.
Z taką właśnie sytuacją mieli do czynienia członkowie pewnej wspólnoty, w sprawie której 5 września 2008 r. wypowiedziała się I[b]zba Skarbowa w Katowicach (IBPB2/415-1073/08/ASz)[/b]. Wspólnota zarabiała na wynajmie powierzchni reklamowych i dzięki temu poszczególni właściciele płacili mniejsze zaliczki na fundusz remontowy i utrzymanie nieruchomości wspólnej. To oznaczało, że – jak stwierdził dyrektor katowickiej izby – osiągnęli dochód, od którego powinni zapłacić podatek: „Środki przekazane na indywidualne konta stanowią zatem przychód członków wspólnoty, gdyż są dla nich realnym przysporzeniem w majątku powodującym, że zmniejszają się ciążące na nich zobowiązania bez dokonywania uszczerbku w ich majątku, do którego musiałoby dojść, gdyby nie otrzymane od wspólnoty świadczenie. Nie zmienia tego nawet fakt, że środki te są wykorzystywane na pokrycie wydatków ponoszonych na nieruchomość wspólną”.
A ponieważ przychody z tego tytułu nie są wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, to – jak stwierdził organ podatkowy – wspólnota powinna, zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzić informację PIT-8C.
Właśnie dlatego też ta sama katowicka izba, w [b]piśmie z 2 września 2008 r. (IBPB3/423-484/08/JS (KAN-5794/08)[/b] nakazała wspólnocie pobrać zaliczkę na podatek od zwracanych członkom wspólnoty nadpłat zaliczek wpłaconych na media. Nadpłaty te bowiem powstały tylko dzięki temu, że i tu członkowie wspólnoty wykazali się przedsiębiorczością i wynajęli powierzchnie reklamowe.
W efekcie na dodatkowych „zarobkach” wspólnoty fiskus bogaci się dwukrotnie: raz podatek płaci wspólnota (bo nie są to dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi), drugi raz – jej członkowie (bo dzięki temu płacą mniejsze zaliczki).
[i]Pismo MF z 5 marca 2008 r. publikujemy na stronie: http:// [link=http://]www.rp.pl/artykul/103430. html[/link][/i]
[ramka] [b]Nie ma obrotu, ale jest przychód[/b]
Już na pierwszy rzut oka w przepisach podatkowych dotyczących wspólnot mieszkaniowych widać niekonsekwencję ustawodawcy. Nie pozwala on traktować jako obrotu w rozumieniu ustawy o VAT zaliczek wpłacanych przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych, wyodrębnionych lokali. Jest to zrozumiałe, jeśli przyjmiemy, że wspólnota to ogół właścicieli, a zaliczki są przeznaczane jedynie na tzw. zużycie wewnętrzne. Dlaczego zatem fiskus każe wspólnocie płacić podatek dochodowy od zaliczek, jeżeli wpłacają je członkowie będący właścicielami lokali użytkowych? Czyżby te nie były przeznaczone na tzw. wewnętrzne zużycie? [/ramka]
[ramka] [b]Co z odsetkami[/b]
Z pisma [b]ministra finansów z 5 marca 2008 r. (DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82)[/b] jednoznacznie wynika, że odsetki za zwłokę od nieterminowych wpłat czynszów są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Są zatem zwolnione z podatku.Zwolnienie to nie dotyczy jednak wszystkich odsetek, jakie „zarabia” wspólnota. Przykładowo dochód uzyskany przez wspólnotę mieszkaniową z tytułu odsetek od lokat bankowych nie jest dochodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nawet gdyby był przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, to i tak będzie uznawany za dochód z innej działalności niż gospodarka tymi zasobami. W efekcie wspólnota musi zapłacić od niego podatek.
[/ramka]