>> Ciągle skraca się średni czas od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy: najmniej we Wrocławiu, najbardziej zaś – w Katowicach i Poznaniu. – Obecnie we wszystkich aglomeracjach od momentu podpisania umowy do odbioru kluczy czekamy – średnio – krócej niż 300 dni, a w Krakowie, Poznaniu i Trójmieście nawet już poniżej 200 – wylicza Maciej Dymkowski, prezes zarządu Tabelofert.pl.
>> Wskaźnik wyprzedania pokazuje, jaki procent mieszkań z projektów będących w sprzedaży znalazł już nabywców. Niezmiennie najwięcej lokali sprzedaje się w Trójmieście (74 proc. sprzedanych ofert), najmniej – w Łodzi (ok. 40 proc. sprzedanych ofert). Warszawa natomiast może pochwalić się sprzedażą na poziomie 62 proc. i pozostaje w tyle nie tylko za Trójmiastem, lecz również za Wrocławiem i Katowicami. – Wskaźnik ten stabilizuje się, co jest w dużej części efektem drastycznego wstrzymania napływu na rynek nowej oferty – twierdzi Dymkowski.
>> W styczniu we wszystkich siedmiu monitorowanych miastach skokowo zwiększyła się pula lokali, które zostały wybudowane, ale pozostają w sprzedaży. – Dużą część projektów oddano do użytku z końcem ubiegłego roku, co uwzględnione zostało w wartościach wskaźników za styczeń – wyjaśnia Maciej Dymkowski. – Nie zmienia to faktu, że największy wybór mają osoby poszukujące gotowego lokum we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie – udział takich mieszkań w rynku przekracza tam 20 proc. – dodaje. O lokum dostępne od ręki najtrudniej jest w Łodzi i Trójmieście. – Luty i marzec nie powinny przynieść tak znaczących zmian, z jakimi mieliśmy do czynienia w styczniu – prognozuje Dymkowski.