A co wtedy, gdy o kredyt będzie się ubiegać obywatelka innego państwa mieszkająca w Polsce, która po rozwodzie z Polakiem samotnie wychowuje dzieci?
Według ustawy kredyt preferencyjny z dopłatami do oprocentowania ze środków Funduszu Dopłat mogą uzyskać rodziny, czyli małżonkowie albo osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko.
Osoby starające się o dofinansowanie kredytu nie mogą też mieć innej umowy dotyczącej kredytu preferencyjnego. Nie mogą także być właścicielem innego budynku ani też mieć prawa do innego mieszkania – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Nie ma natomiast ograniczeń dotyczących obywatelstwa czy też narodowości potencjalnego kredytobiorcy. Przepisy nie wykluczają możliwości zawarcia umowy kredytu preferencyjnego i skorzystania z dopłat do jego oprocentowania przez małżeństwo, w którym jedno z małżonków jest obcokrajowcem, jeżeli tylko spełnia inne warunki określone w ustawie.
Według ustawy o kredyt może ubiegać się także osoba samotna wychowująca małoletnie dziecko, na które pobiera zasiłek pielęgnacyjny, albo dziecko do 25. roku życia, pod warunkiem, że cały czas się ono kształci.