– W Warszawie spadki cen wywoławczych mieszkań są zauważalne od końca 2008 roku. Od grudnia ubiegłego roku do stycznia 2009 średnia cena obniżyła się o 245 złotych za 1 mkw. – podaje Marta Kosińska, główny analityk portalu Szybko.pl.
Według danych firmy Emmerson w sześciu największych aglomeracjach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi, zniżki cen ofertowych w ciągu ostatniego roku wyniosły średnio 9 proc.
– Pomimo iż sprzedający stopniowali i rozciągali w czasie obniżki, w tych miastach, w których do tej pory ceny były najwyższe, czyli w Warszawie i Krakowie, spadły one w końcówce 2008 r. do poziomów notowanych ostatnio pod koniec 2006 r. – mówi Marcin Uryga z działu Badań i Analiz firmy Emmerson. – W pozostałych największych aglomeracjach stawki mimo kilkuprocentowych spadków wciąż pozostają na poziomie wyższym niż dwa lata temu.
Zdaniem analityków do prawdziwych przecen mieszkań dochodzi dopiero podczas negocjacji cenowych przy finalizowaniu transakcji. Znikoma ilość zawartych umów przy dużej liczbie ofert znajdujących się na rynku skutkuje dalszymi obniżkami – zwykle rzędu 10 – 15 proc.
– Potencjalni kupujący powszechnie oczekują dalszego spadku cen, a sprzedający wciąż bardzo niechętnie do tego pochodzą. Zwlekają z podjęciem takiej decyzji, bardzo często odsuwając ją do czasu negocjacji z zainteresowanym – mówi Marcin Uryga.