Z barometru „Rz” wynika, że przewidywane są dalsze obniżki, w ciągu roku o 3 – 4 proc. Popyt jest na razie słaby, nabywców znajdują tylko najtańsze place. Czy wiosną nastąpi ożywienie – eksperci mają różne zdania. Do niedawna ceny w górę windowały inwestycje deweloperów. Teraz nie tylko przestali oni kupować grunty, ale nawet zaczęli je wyprzedawać. Z kolei ci, którzy mają działki w zachodniej Polsce – zdaniem Barbary Urbanowicz z UCN w Koszalinie – liczą, że sytuacja może się zmienić po 1 maja, gdy obywatele UE będą mogli kupować bez zezwolenia MSWiA tzw. drugie domy. A działki budowlane i rekreacyjne mogą być za takie uznane w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Polskie oferty mogą być cenowo atrakcyjne dla Niemców czy Holendrów.
[link=http://grafik.rp.pl/grafika2/280064][i][b]Zobacz też zestawienie cen gruntów budowlanych (pdf, 2,60 MB)[/b][/i][/link]
[ramka] [b]Jak czytać barometr?[/b]
>> Pośrednicy z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego uzbrojonej działki obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok.
>> Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.