[b][i]Jesteśmy zainteresowani podziałem naszej spółdzielni składającej się z pięciu osiedli. W imieniu spółdzielców (grupy inicjatywnej) mam kilka pytań. Jakie będziemy ponosić koszty w związku z oddzieleniem się jednego osiedla (liczącego 2700 lokali mieszkalnych) od pozostałych czterech i stworzeniem nowej małej spółdzielni? Jak wysokie będą koszty inwentaryzacji i wszelkie inne związane z podziałem spółdzielni i kto będzie je pokrywał?[/i][/b]
[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
[b]Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego[/b]
– Podział spółdzielni ma na celu stworzenie mniejszego organizmu, który w zamyśle będzie tańszy, czyli efektywniejszy w zarządzaniu, co dla członków nowo powstałej spółdzielni oznacza, że zapłacą np. mniejszą stawkę eksploatacyjną. To jest podstawowa przyczyna, którą powinny się kierować grupy inicjatywne. Sam podział dla podziału, bez uzasadnienia ekonomicznego, jest bezsensowny.
Jeżeli walne zgromadzenie spółdzielni przyjmie stosowną uchwałę o jej podziale, zarząd spółdzielni przygotuje plan podziału oraz sprawozdanie finansowe. Koszty tych działań są kosztami ogólnego zarządu spółdzielni i będą rozliczone w myśl obowiązujących w tym zakresie ustawy o rachunkowości i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.