Poprawne działanie i współpraca wszystkich elementów zabezpieczeń przeciwpożarowych ma szczególne znaczenie w wysokich budynkach, gdzie podjęcie akcji ratowniczej z zewnątrz jest bardzo utrudnione, a w przypadku kondygnacji położonych powyżej 50 m – wręcz niemożliwe. Obiekty tego typu przez czas niezbędny do ewakuacji muszą „bronić się same”, co oznacza, że drogi ewakuacyjne muszą pozostać drożne i wolne od dymu, aby zapewnić ludziom możliwość bezpiecznego opuszczenia budynku. Zgodnie z wymogami prawnymi funkcję zabezpieczenia poziomych i pionowych dróg ewakuacji pełni ciśnieniowy system wentylacji pożarowej.
[srodtytul]Zgodnie z prawem[/srodtytul]
O konieczności zastosowania stosownych rozwiązań decydują zapisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (najnowsza wersja tych przepisów została podpisana w marcu br.). Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia system gradacji ciśnienia powinien być stosowany w budynkach wysokich (o wysokości od 25 do 55 m) dla stref pożarowych innych niż ZL IV (mieszkalne) i PM (przemysłowo-magazynowe) oraz we wszystkich budynkach wysokościowych (o wysokości przekraczającej 55 m).
Oprócz zapisów warunków technicznych szczególne znaczenie dla inwestorów ma stanowisko firm ubezpieczeniowych, których wymagania dotyczące poziomu zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku są niejednokrotnie znacznie bardziej rygorystyczne niż wymagania stawiane przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej. W efekcie istnieją w Polsce budynki dopuszczone do eksploatacji, ale nieubezpieczone. Ryzyko związane z wszelkimi zdarzeniami w takim obiekcie może w znacznym stopniu zakłócić spokojny sen właściciela budynku.
– Instalacja wentylacji pożarowej nie spełni swojego zadania, jeżeli jej projekt nie będzie uwzględniał innych instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku, czyli systemów detekcji i sterowania oraz instalacji tryskaczowej, a także takich elementów, jak podział obiektu na strefy pożarowe, jego klasę odporności ogniowej, kategorię zagrożenia ludzi, właściwości palne materiałów stanowiących wyposażenie wnętrz – wyjaśnia dr inż. Grzegorz Kubicki z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej. – Obecnie realizowane projekty zgodnie z przepisami prawa muszą być wykonywane według tzw. scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru. Założenia scenariusza opisują jednoznacznie sposób działania systemu wentylacji pożarowej i kolejność uruchamiania jego poszczególnych elementów.