Jak wynika z barometru „Rz”, w ciągu roku może to być średnio 3 – 4 proc. Dla porównania od wiosny 2008 r. notowania mieszkań spadły, przeciętnie, o 8-9 proc. – wynika z danych agencji.
Dziś silną konkurencją dla rynku wtórnego są mieszkania nowe. Zwłaszcza, że deweloperzy oferują znaczące obniżki i inne zachęty dla kupujących.
Wszyscy narzekają na stosunkowo mały popyt i znaczną przewagę podaży. Wynika to z trudności w uzyskaniu kredytów i sytuacji na rynku pracy. Wiele osób wstrzymuje się z zakupem, licząc na dalszy spadek cen.
[ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b] Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]