[b]Czytelnik uzyskał prawo własności w drodze zasiedzenia. Dysponuje prawomocnym postanowieniem sądu. Nie uzyskał wpisu prawa własności na swą rzecz w księdze wieczystej nieruchomości. Ma chętnego, który chce szybko kupić tę nieruchomość. Pyta, czy do sporządzenia aktu notarialnego umowy sprzedaży konieczne jest uprzednie wpisanie go, na podstawie postanowienia o zasiedzeniu, do księgi wieczystej jako właściciela. W sądzie właściciela poinformowano, że wpis w księdze wieczystej nie jest potrzebny.[/b]
[b]Odpowiada Joanna Greguła, notariusz.[/b]
Informacja ta jest prawdziwa. Do sporządzenia aktu notarialnego, np. umowy sprzedaży, nie jest konieczne uprzednie ujawnienie w księdze wieczystej sprzedającego (zbywcy), który nabył prawo własności nieruchomości w wyniku zasiedzenia, jeśli jest to stwierdzone postanowieniem sądu. Wystarczy przedłożenie notariuszowi prawomocnego postanowienia sądu o zasiedzeniu.
Zgodnie bowiem z art. 34 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=78391A258FC08F001555149FCF57CD9D?id=163015]ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece[/link] do ujawnienia właściciela wystarcza, aby następstwo prawne po osobie wpisanej w księdze wieczystej jako właściciel, czyli po poprzednim właścicielu, zostało wykazane odpowiednimi dokumentami. Takim „odpowiednim dokumentem” jest także prawomocne postanowienie sądu o zasiedzeniu oraz m.in. prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku przez spadkobiercę czy spadkobierców.
Sam skutek zasiedzenia w postaci nabycia własności przez konkretną osobę wynika z mocy samego prawa (automatycznie) i następuje z upływem ostatniego dnia przewidzianego w kodeksie cywilnym okresu posiadania.