[b][i]Właściciel nieruchomości obowiązany jest płacić za pomieszczenie piwniczne podatek od nieruchomości. Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o ochronie praw lokatorów piwnica nie wchodzi do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Wobec tego nie jest wliczana do czynszu regulowanego.
Moje pytanie: czy za użytkowanie piwnicy przez lokatora płacącego czynsz regulowany można żądać opłat i w jakiej wysokości? Czy jest to zależne od tego, czy w budynku jest centralne ogrzewanie czy też są piece węglowe, do których konieczne jest przechowywanie opału ? Czy to jest niezależna sprawa.[/i][/b]
[i]- Z.D.[/i]
Definicja powierzchni użytkowej dla celów podatku od nieruchomości jest zupełnie inna niż definicja powierzchni użytkowej (dalej p.u.), będącej podstawą naliczania czynszu. To dlatego, że pierwsza jest definicją p.u. budynku, a druga dotyczy lokalu.
Przez p.u. budynku lub jego części, zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawą o podatkach i opłatach lokalnych[/link], należy rozumieć powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Z kolei p.u. lokalu to "powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału" - czytamy w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176767]ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów [/link]. Ta sama ustawa stanowi, że powierzchnia użytkowa lokalu jest podstawą ustalenia czynszu za jego używanie.